SON DAKİKA: Kuala Lumpur Zirvesi’nde Türkiye, İran ve Malezya’dan Ortak Dijital Para Açıklaması

ABD dolarının egemenliğini kırmak amacıyla Rusya, Çin ve İran şeklinde ülkeler bir süredir dijtal para fikrini gündemlerine almıştı. Bugün İran ve Malezya liderleriyle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmış olduğu Kuala Lumpur Zirvesi’nde ortak dijital para açıklaması yapılmış oldu.

Malay Mail’de yer edinen haberde Malezya Başbakanı Tun Dr Mahathir Mohamad, tüm Müslüman ülkeler için ortak bir para birimi kullanma fikrinin geçmişte batılı güçler tarafınca önlendiğini ortaya koydu. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani’nin Müslüman ülkelerin birleşik kripto para birimini kullanma önerileri üstüne yapmış olduğu açıklamada,  Mahathir Mohamad şunları kaydetti:

Aslına bakarsak bunu uzun vakit ilkin önerdik. Bizi daima bizlere karşı yaptırımlar getirebilecek ve ekonomik büyümemizi etkileyebilecek olan ABD’ye bağımlı hale getirmiş olduğu için ABD dolarını daima kullanamayız.

Bu teklifi İran ve Türkiye’den ilk kez duyuyoruz, ABD Doları’nın olmaması durumunda, kendi para birimimizi kullanabiliriz ya da tamamımız kabul edersek ortak bir para birimi oluşturabiliriz. Bu fikri oldukca uzun vakit ilkin ele aldık, sadece bunun gerçekleşmesini engellemek için oldukca çaba harcadık.

Dr. Mahathir ek olarak, başka bir ülkenin para biriminin kullanılmasının o ülkeye güç verdiğini ve bunun Müslüman ülkelerin faydasına olmadığını belirtti. Malezya Başbakanı, Müslüman ülkeler içinde tecim yapmak için kripto para birimi yada ulusal para biriminin kullanılmasının, bu ülkelerin ABD’ye aşırı bağımlılığını azaltabileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni blockchain teknolojisini kullanarak, merkez bankalarımızın ortaklaşa iş ile Müslüman devletlerin kullanımına ortak bir kripto para birimi sunabiliriz.

Ek olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de İslam ülkeleri arasındaki ticarette ABD dolarının kullanılmaması gerektiğine vurgu yaparak ortak dijital para birimi ve ortak yatırım sandığı kurma çağrısında bulunmuş oldu. Ruhani şunları kaydetti:

Merkez bankalarımızın da katkısıyla İslam ülkeleri için ortak bir dijital para biriminin temellerini bugün atabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir