SON DAKİKA: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kripto Para Çıkartıyor

Dün, hazırlamış olduğumuz “Türk Lirası Destekli Stabil Kripto Para Geliyor” başlıklı haberin peşinden bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kendi kripto para birimini çıkartacağını duyurdu.

Yerli Kripto Paranın 2023’e Kadar Piyasaya Sürülmesi Umut ediliyor

Türkiye’de kurumsal yapısı kuvvetli bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek, Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. 2019-2023 periyodunu kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer verilen mali piyasalara ilişkin hedefler içinde kripto para çıkartmak da bulunuyor.

Plan döneminde, İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı kuvvetli bir finansal sektörün oluşturulması amaçlandı. Bunun için finansal aktörlerin gerçek sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün ana para piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nezaretindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanımı özendirilecek.

İpotek Finansmanı Kuruluşunun (İFK) ihraç limiti, sermayesinden bağımsız hale getirilecek ve İFK’nin ihraç maliyetlerini azaltmaya yönelik SPK kurul tutarı ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi gizleme tutarı şeklinde işlem maliyetlerinde indirimler yapılacak. İFK tarafınca ihraç edilecek menkul kıymetler, repo şeklinde likidite sağlama amaçlı işlemlere mevzu edilebilecek.

  • Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek.
  • KOBİ varlık kiralama şirketi kurularak kira sertifikası ihracı yapılacak ve ihraç harcamalarında destek sağlanacak.
  • Blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.
  • Fintek ekosisteminin Türkiye’de gelişmesine yönelik yol haritası oluşturulacak ve uygulamaya dair koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafınca sağlanacak.

TCMB Bir İlki Gerçekleştiriyor

On Birinci Kalkınma Planı’nda yer edinen hedeflere bakılırsa Türkiye, 2023 yılına kadar kendi kripto para birimini çıkartmış ve piyasaya sürmüş olacak. TCMB, bu hamlesiyle kendi kripto para birimini çıkaran gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde bir ilki teşkil edecek.

Borsa İstanbul’un geçtiğimiz aylarda attığı Blockchain hamlesinin peşinden TCMB’nin kripto para çıkarma hamlesi, ülkemizin gelecekte bu yeni nesil teknolojilerin benimsenmesi mevzusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere öncülük edebileceğini gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir