Stefansson: Ellerinde Kanıt Olmadan Beni Tuttular

Stefansson, yaşanmış olan Bitcoin madenciliği hırsızlığının arkasından İzlanda’nın kendisini ellerinde bir kanıt olmadan tuttuğunu ve polislere bunu uyarma etmesine karşın kendisinin hapse atıldığını deklare etti. Stefansson, kendisinin herhangi bir hırsızlık suçu işlemediğini ve düşük güvenlikli hapishaneden kaçmasının ise bundan dolayı olduğuna değinerek, İsveç’e kaçmasının arkasında suçlu olmamasının bulunduğunu açıkladı.

Stefansson, açıklamalarında ”Bilhassa polisin beni hiçbir izahat yapmadan tutuklamakla tehdit ettiğini de göz önünde bulundurursak, kendi irademle hapiste kalmayı açıkça reddediyorum.” şeklinde alıntılanan Stefansson’un gazeteye gönderilmiş olduğu mektubun devamı şu şekilde: ”Ortalama iki buçuk aydır herhangi bir kanıt olmadan ve bir tek polis şüphesi üstüne başarısızca ve mantıksızca hapis yatmaktaydım. Kızgın olduğum mevzu tam olarak bu. Bana hiçbir kanıt sunulmadı ve şahsıma uyguladıkları bu yalnızlaştırma/hapis uygulamaları devam ederken beni daha da uzun hapis cezaları ile tehdit etmeye devam ettiler.” ifadelerini kullandı.

İsveç’te Duracak

Stefansson, suçsuzluğu kanıtlanana kadar İsveç’te kalmaya devam edecek şeklinde görünmesine karşın gelecek haftalarda bununla ilgili karar verebilecek olduğu tahmin ediliyor. İsveç yönetiminin de İzlanda yönetimi ile yakın temasları olmasına karşın insan haklarının korunması mevzusunda dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını ifade etmekte yarar var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir