Taproot Nedir ve Bitcoin’e Nasıl Fayda Sağlar?

Taproot, Bitcoin kullanıcılarına birkaç yeni özellik ve yarar sağlayacak olan Bitcoin için tavsiye edilen bir yükseltmedir. Bitcoin topluluğu yakın gelecekte Taproot’u etkinleştirmeyi umuyor.

Taproot yükseltmesi aslen Bitcoin protokolüne üç değişik yükseltmeyi tanımlayan üç Bitcoin İyileştirme Teklifinden (BIP) oluşur:

1. Schnorr İmzaları, BIP340

2. Taproot, BIP341

3. Tapscript, BIP342

Bununla beraber, bu üç yükseltme, Taproot yükseltmesi olarak bilinir. BIP 340, 341 ve 342 çoğu zaman toplu olarak BIP Taproot olarak adlandırılır. Bu yükseltmeler beraber, bitcoin aktarmanın daha yeni, daha verimli, daha esnek ve hususi yollarını sunar.

  • Taproot, birkaç yeni özellik sunacak olan Bitcoin için tavsiye edilen bir yükseltmedir.
  • Taproot, Schnorr dijital imza şemasını Bitcoin’in temel kriptografisini yükselterek Bitcoin’e entegre edecek.
  • Taproot, Bitcoin’in gizliliğini iyileştirmek ve işlem ücretlerini düşürmek için SegWit yükseltmesine dayanıyor.
  • Taproot, Bitcoin’in betik dilini tekrardan biçimlendirerek gelecekteki Bitcoin yükseltmelerini kolaylaştırır.

Schnorr İmzaları Nedir?

BIP 340, Bitcoin’de kullanılmak suretiyle Schnorr imzalarını sunar. Schnorr imzaları, Bitcoin kullanıcılarına üstün gizlilik, daha düşük ücretler ve daha esnek multisig (çoklu imzalar) dahil olmak suretiyle çeşitli avantajlar elde edecektir. Bu BIP ek olarak Schnorr genel anahtarlarının ve imzalarının Bitcoin’de kullanılmak suretiyle iyi mi kodlanacağını da belirtir.

Taproot Nedir?

BIP 340, Schnorr imzalarını ve genel anahtarları oluşturma ve kodlama özelliklerini tanımlarken, BIP 341 Bitcoin’in protokolünün Schnorr imzalarını iyi mi entegre edeceğini tanımlar. Bilhassa, Bitcoin Script’in Schnorr imzalarını değerlendirmek için güncellenmesi gerekir. Taproot ek olarak , kullananların çıktıları birden fazlaca komut dosyasına kilitlemesine olanak tanıyan Merkelized Alternative Script Types (MAST) entegre eder.

Taproot’a Ödeme (P2TR)

Taproot ek olarak, bitcoin harcamanın bir yolu olan yeni bir komut dosyası türü sunar. Hisse to taproot (P2TR) bir Schnorr ortak anahtar birine ödeme yapmasını sağlar. Bu yeni komut dosyası türünü kullanarak bir kullanıcı, hususi anahtarın sahibi yada Merkle ağacındaki herhangi bir komut dosyasının gereksinimlerini karşılayabilen herhangi biri tarafınca kilidi açılıp harcanabilen bir UTXO oluşturabilir.

Tapscript Nedir?

P2TR işlemlerini uygulamak için, BIP 342 birkaç işlem kodu ekler ve günceller . Bu yeni komut dosyaları, Taproot harcamalarını ve Schnorr imzalarını doğrulamak için kullanılır ve toplu olarak Tapscript olarak bilinir.

Tapscript, hemen hemen öngörülemeyen yükseltmelere izin vermek için P2TR harcamalarının gelecekteki esnekliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Taproot’un Yararları Nedir?

Taproot yükseltmesi, Bitcoin kullanıcılarına pek fazlaca avantaj sunuyor. Schnorr imzalarının tanıtımı, gizlilik ve güvenlik için mühim faydalar sağlar, sadece Taproot ve Tapscript’in de kendilerine özgü avantajları vardır.

1. Yerden Tutum

Bir çok Taproot (P2TR) çıkışı, blok zincirinde düzgüsel P2PKH yada P2WPKH çıkışlarından daha azca alan tüketir. Bunun sebebi, P2TR çıktılarının bitcoin’i açık anahtarın karması değil, direkt bir genel anahtara kilitlemesidir. Bu, Taproot çıktılarına göndermeyi birazcık daha pahalı hale getirir bundan dolayı genel anahtarlar, genel anahtar karmalarından daha çok yer kaplar. Sadece, Taproot çıktılarını harcamak mühim seviyede daha ucuzdur bundan dolayı ortak anahtar scriptPubKey’e dahil edilir.

Taproot ek olarak Schnorr genel anahtarları ve imzaları için kodlama şemasını tanımlayarak, bu tarz şeyleri ECDSA muadillerinden daha kısa hale getirerek ek ücret tasarrufu sağlamış oldu.

2. Gizlilik Avantajları

Taproot’un gizlilik tesirleri kim bilir yükseltmenin en mühim parçasıdır. Schnorr imzaları ve anahtar birleştirme ile, çoklu imzalı sözleşmeler artık tek imzalı sözleşmelerden değişik görünmüyor ve tüm Taproot kullanıcılarına gizlilik sağlıyor.

Taproot ek olarak MAST’ın entegrasyonu kanalıyla mühim gizlilik avantajları sunar. Yukarıda tartışıldığı benzer biçimde, Taproot, bitcoin’in aynı anda birçok komut dosyasına kilitlenmesine izin verir. Bununla beraber, bir Taproot çıktısından bitcoin harcarken, harcayan kişinin bitcoin’in kilidini açabilecek ihtimaller içinde her komut dosyasını açığa çıkarması gerekmez. Bir çok durumda, Taproot kullanıcıları  ortak anahtara ödeme seçeneğini kullanacak ve planladıkları herhangi bir yedekleme seçeneklerini gizli saklı tutmalarına izin verecek.

3. Güvenlik Yükseltmeleri

Teknik, kuramsal düzeyde, Schnorr imzalarının ECDSA imzalarından daha güvenli olduğu düşünülmektedir bundan dolayı Schnorr imzaları daha azca varsayım kullanılarak kanıtlanabilir şekilde güvenlidir. ECDSA, güvenliğini güvence altına almak için ek varsayımlara güvenmektedir. Bununla beraber, ECDSA’nın Bitcoin’in varlığı esnasında dizgesel olarak tehlikeye atıldığına dair hiçbir örnek yoktur.

Taproot Aktivasyonu

Şu an itibariyle, Taproot hala tavsiye edilen bir yükseltmedir ve hemen hemen Bitcoin ağında etkinleştirilmemiştir. Bitcoin’e yükseltme önerildiğinde, ilk olarak geliştirici topluluğu tarafınca tartışılır. Teklif resmileştirildikten sonrasında, ona bir BIP numarası atanır. Kod yazıldıktan, incelendikten, kontrol edildikten ve birleştirildikten sonrasında, Bitcoin düğüm operatörleri yükseltmeyi iyi mi ve ne süre etkinleştireceklerine karar vermelidir.

Schnorr, Taproot ve Tapscript yükseltmelerine 2020 yılının Ocak ayında BIP 340, 341 ve 342 verildi ve o zamandan beri münakaşa ve geliştirme altında. 2020’nin sonlarında, üç yükseltmenin tümü için kod uygulaması tamamlandı, kontrol edildi, gözden geçirildi ve Bitcoin Core ile birleştirildi.

Şu anda olduğu benzer biçimde, Taproot’u güncel bir Bitcoin düğümünde uygulamak için lüzumlu tüm kodlar mevcuttur. Şimdi, topluluk Taproot’u etkinleştirip etkinleştirmeyeceğine ve iyi mi etkinleştirileceğine karar vermeli ve yeni düşünce birliği kurallarını uygulamaya başlamalı. Bitcoin’e yükseltmeleri etkinleştirmek için birkaç yöntem vardır, bundan dolayı topluluk ilkin bir yol seçmeli ve sonrasında onu çalıştırmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir