Tayland Merkez Bankası, Dijital Para Pilot Projesini Başlattı

Tayland Merkez Bankası, dijital para biriminin (CBDC) gerçek dünyadaki ticari kullanım durumlarını kontrol etmek için bir prototip geliştirmeyi planladığını deklare etti.

Banka yapmış olduğu resmi açıklamada; CBDC ödeme sistemini tüm işletmeler için başlatmadan ilkin, büyük ölçekli işletmelerle kontrol etmeyi planladıklarını söylemiş oldu. Ödeme prototip sistemlerini pilot olarak kontrol etmek için; Tayland’daki en büyük çimento ve yapı malzemesi sağlayıcısı, Siam Çimento Grubu (SCG) ve Tayland merkezli Fintech şirketi Digital Ventures Company Limited ile ortaklık kuruldu.

Projenin Temmuz 2020’de başlaması planlanıyor. SCG ile pilot testin bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. CBDC ödemeleri ile banka, fon transferleri için daha çok esneklik sağlamayı amaçlıyor. Tedarikçiler içinde daha süratli ödeme çözümü ile daha verimli bir ödeme sistemi hedeflediklerini belirtiyor.

Pilot projenin ve denemelerin arkasından Tayland Bankası sistemin kullanılabilirliğini ve CBDC ödemelerini öteki iş platformlarına kolayca entegre etmenin bir yolunu değerlendirecek.

Banka, Ocak ayında tamamlanan ve öteki sekiz finans kurumu tarafınca yürütülen toptan CBDC ödeme projesi olan Project Intathon’un deneyimine dayanarak, CBDC ödeme prototipini oluşturacağını söylemiş oldu.

CBDC’lerin Potansiyelini İnceleyen Büyük Ülkeler

Çin, CBDC geliştirmeyi deneyen bazı ülkeler içinde öncü olmaya devam ediyor. Çin’in dijital yuanını ne süre piyasaya süreceği mevzusunda söylentiler dolaşıyor. Ülke CBDC’nin önemini devamlı olarak altını çizdi ve kalkınma süresini hızlandırdı.

Kısa süre ilkin, Kanada’nın da merkez bankası dijital para birimlerine adım attığını belirten “Proje Yöneticisi CBDC” başlıklı bir iş ilanı yayınladı. Fransa Bankası da geçen ay dijital Euro’yu başarıyla kontrol etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir