TCMB’nin Geliştirdiği Kripto Para 2020’de Resmen Uygulamaya Konulacak

9 Temmuz’da ilk olarak Coinbilgi.net‘in duyurduğu TCMB’nin dijital para hamlesine ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Bugün Resmi Gazete’de gösterilen 2020 Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’nda ülkemizin gelecek yılki ekonomik gelişme hamlelerine yer verildi. Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafınca hazırlanan programda kripto para kullanıcılarını ve yatırımcıların oldukça heyecanlandıracak bir detaya da yer verildi.

TÜBİTAK’la iş birliği içinde geliştirilecek

2020 Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’nda yer edinen verilere gore Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TÜBİTAK iş birliği ile gelecek yıl, Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası için yazılım geliştirme emekleri tamamlayarak kontrol çalışmalarına başlamış olacak. Program’da ek olarak geçtiğimiz hafta gündeme getirdiğimiz Rusya’nın SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği SFPS’e yönelik araştırma çalışmalarının sürdürülerek Türkiye’nin de SFPS’i kullanımı için emek harcamalar yürütüleceği belirtiliyor.

Önlem 249.5’te ise açıkça Tübital ortaklığında Blockchain tabanlı dijital para projesinin uygulamaya konulacağı belirtiliyor.

Finansal Teknojiler Vurgusu

Ek olarak programın geri kalanında ise devletimizde Finansal teknolojiler ekosisteminin gelişmesine vyönelik yol haritası oluşturulacağı da belirtiliyor.

Günün Öne Çıkan Gelişimleri:

  1. Aydınlı Bitcoin Dolandırıcısı S.Y. Bitcoin Balinası Çıktı: 8.300’ü Aşkın BTC’si Var
  2. Tradingview Analisti: BNB Kısa Süre İçerisinde Yükselişe Geçecek
  3. Socios’tan Beklenen Izahat Geldi: Galatasaray’ın Yandaş Token’ı Ne Süre Piyasaya Sürülecek?

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir