Tencent’in Ripple’a Yatırım Yapacağı İddiası Yalanlandı

Çin‘in en büyük teknoloji firmaları içinde yer edinen Tencent‘in popüler kripto para birimi Ripple‘a dev oranda yatırım yapacağı haberi, hafta içinde çeşitli sitelerde yer aldı. Sadece kripto para gündemine bomba şeklinde düşen bu haber Tencent’ten meydana getirilen resmî açıklamayla kati bir üslupla yalanlandı. 

Firmanın halkla ilişkiler yöneticisi Zhang Jun, Çin’de yaygın olarak kullanılan Sina Weibo isminde toplumsal medya ağındaki hesabından yapmış olduğu açıklamada “Yönetim kurulu başkanımız Ma Huateng, ICO modelinin ve kripto para birimlerinin oldukca fazla riski bulunduğunu düşünüyor. Dolayısıyla Tencent’in Ripple’a yatırım yapacağı yönündeki haberlerin tamamı asparagastır. Kesinlikle ilgilenmiyoruz” dedi.

Haber, Çarşamba günü gündeme gelmişti

Tencent’in bu haberleri yalanlaması, web üstünden gösterim icra eden ripplenews.tech sitesinde firmanın Ripple’a yatırım yapabileceği yönünde bir haberin yer almasının arkasından gerçekleşti. Bahsi geçen haberde Ripple’ın blockchain teknolojisini kullanarak dünyanın dört bir yanına para transferini mümkün kılıyor oluşunun Tencent’in ilgisini çekmiş olduğu öne sürülmüştü.

Tencent’in 2 milyar dolar değerinde Ripple (XRP) para birimini alacağı, ilk 1 milyar dolarlık alımın ise önümüzdeki Haziran ayında gerçekleştirileceği öne sürülmüştü.

Kripto para borsası durulmak bilmiyor

Son dönemde kripto paraların balon olup olmadığına dair demeçler, borsalarda işlem gören coinlerin fiyatlarında ciddi düşüşlere yol açtı. Bitcoin’in fiyatı bir haftada yüzde 20 kıymet yitirilmesine uğrayarak an itibariyle 7 bin 924 dolar üstünden işlem görüyor. Google ve Feysbuk’un kripto para reklamlarını yasaklaması, bu durumun meydana gelmesinde de mühim rol üstlendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir