Tether (USDT) Nedir?

Bu yazımızda Tether nedir, kripto para birimi USDT nedir, USDT iyi mi satın alınır şeklinde sorulara dair cevaplar bulabilirsiniz

TETHER NEDİR?

Tether, kısacası USDT, Omni protokolü ve Ethereum ağı üstünden bir ERC20 akıllı sözleşmesi olarak Bitcoin blok zincirinde üretilen ve dağıtılan bir kripto para birimidir. Tether Limited bu kripto para birimini “ABD doları endeksli kripto para birimi” olarak açıklamıştır.

Tether’ı destekleyen şirket, bu kripto para biriminin dolar cinsinden endekslendiğini ifade ediyor. Bundan dolayı, Tether’ın doların seyri ile tutarlı olması umut ediliyor ve bir kripto para birimi olarak değerleniyor.

Tether’ın amacı yatırımcıları çeşitli kripto para birimlerini dolara dönüştürmekten kurtarmak ve platformlar içinde süratli ve ucuz bir halde aktarmayı mümkün kılmaktır.

Tether her iki tarafta da uygulanabilir bir alternatif olmayı planlıyor. Şu sebeple platformlar geleceğin demirbaşlarından biri olması amaçlanan kripto para birimlerine karşı ihtiyatlı yaklaşıyorlar. Eski sistemin geleneksel işleyişi bankalarla meydana getirilen işlemlerde sorunlarla karşı karşıyadır. Tether, volatiliteyi azaltmak için piyasa değerlerini bir para birimine yada başka bir dış referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Bir çok dijital para birimi, hatta bitcoin şeklinde büyük para birimleri bile, sık sık dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve öteki stabilcoinler, davranışlarında ölçülü olan kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını düzeltmeye çalışır.

Tether’i Idrak etmek

Tether, belirlenen bir banka hesabında tutulan dolar, euro yada Japon Yeni şeklinde geleneksel fiat para birimleriyle eşdeğer oranda desteklenen bir blockchain tabanlı kripto para birimidir. Tether ağının mahalli tokenleri olan Tether tokenleri, USDT sembolü altında işlem görür.

Tether; Bitcoin ve Ethereum şeklinde öteki popüler kripto paraların fiyatlarında gözlenen geniş dalgalanmaların aksine, kripto para birimi değişimlerini istikrarlı tutmayı amaçlayan stabilcoin isminde olan yeni bir kripto para cinsine aittir. Bu durum Tether’in, spekülatif yatırımların bir aracı olarak kullanılması engeller. Tether’in istikrarlı oluşu, bir değişiklik aracı ve bir kıymet depolama modu olarak kullanılmasına izin verir.

Tether bilhassa fiat teminatlandırılmış stabilcoin kategorisine aittir. Doğrusu ABD doları, euro yada yen şeklinde bir fiat para birimi, her bir kriptocoini dolaşımda destek sunar.

Öteki stabilcoin kategorileri içinde, kripto para birimi rezervlerini güvence olarak kullanan stabilcoinler ve herhangi bir teminatı olmayan sadece mecburi olarak token arzını korumak için bir biriki bankasınınkine benzer bir halde çalışan kripto para birimi rezervleri bulunur. 

Tether’in Amacı

Tether’in en büyük amacı, fiat para birimleri ve kripto para birimleri içinde lüzumlu köprüyü oluşturmaktır. Bu köprüyü oluştururken kullanıcılara istikrar, şeffaflık ve minimum işlem ücretleri sunmak için hususi olarak tasarlanmıştır. ABD doları karşısında sabitlenir ve kıymet olarak ABD doları ile 1’e 1 oranını korur. Sadece, Tether Ltd. tarafınca Tether’in gerçek parayla takas hakkı için herhangi bir güvence yoktur. Bu demek oluyor ki Tether ABD doları ile değiştirilemez.

The Wall Street Journal tarafınca belirtilen CryptoCompare verilerine gore, tüm bitcoin ticaretinin %80’i Tether’de yapılır. Ek olarak Tether, kripto para piyasası için mühim bir likidite deposudur.

Tether, Temmuz 2014’te RealCoin olarak piyasaya sürüldü ve Kasım ayında fiat para biriminin biriki miktarlarını korumaktan görevli olan Tether Ltd. tarafınca Tether olarak tekrardan adlandırıldı. Şubat 2015’te ise ticarete başladı. 8 Ocak 2020’de Tether, piyasa kıymeti itibariyle dördüncü en büyük kripto para birimiydi ve toplam piyasa kıymeti 4.6 milyar dolardı.

Tether’e Yönelik Tartışmalar

Kasım 2017’de 31 milyon dolar değerinde Tether coin’i  hacklendi. Bu olayın derhal peşinden sert bir çatal yaşandı. Ocak 2018’de, gerçek rezervlerin sürdürülmesini sağlamak için meydana getirilen lüzumlu denetimler başka bir engele çarptı ve şirket denetim firmasıyla yollarını ayırdıklarını açıklayan mahkeme celbi verdi. Firmanın şeffaflık eksikliği ile suçlanması, parayı destekleyecek kadar rezerve haiz olup olmadığı mevzusunda endişeler yarattı.

Nisan 2019’da New York Başsavcısı Letitia James, Tether Ltd.’in ana şirketi ve kripto para borsası Bitfinex’in işletmecisi iFinex Inc.’i, yatırımcılardan 850 milyon dolarlık ortak alan kişi ve kurumsal fon kaybını gizlemekle suçladı. Mahkeme dosyaları, bu fonların müşterilerin para çekme taleplerini ele almak için sözleşme yada antak kalma olmaksızın Crypto Capital Corp. adlı Panama kaynaklı bir şirkete verildiğini söylüyor. Bitfinex’in, para kaybolduktan sonrasında boşluğu gizlemek için Tether’in nakit rezervlerinden minimum 700 milyon dolar almış olduğu iddia ediliyor. Resmi açıklamada ise şirket mahkeme dosyasının “fena niyetle yazıldığını ve yanlış iddialarla dolu bulunduğunu” söylemiş oldu.

Tether (USDT) Iyi mi Çalışır?

Tether (USDT), şifreleme sistemlerinin verilmesine veyahut geri alınmasını engellemek adına Blockchain ile arabirim meydana getiren kaynak kodu açık olan bir protokol olarak malum “Omni protokolü” vasıtasıyla Bitcoin Blockchain’inde oluşturulmuştur. Bitcoin Blockchain’inin peşinden Ethereum ağında “ERC20” akıllı sözleşme olarak da yaratılmıştır. ERC20 hakkında kısa bir informasyon verecek olursak, ERC20 akıllı kontratlar kısaca sözleşmeler, Ethereum ağı üstünde yayına alınmış, kaide ve işleyiş olarak Ethereum Blockchain’ine yazılmış uygulamalardır.

Tether, Bitcoin Blockchain’i ve ERC20 uygulamaların peşinden USDT’yi TRC-20 token’ı olarak piyasaya sunmak için “Tron” ile ortaklık yapıyor. TRC-20’yi özetlemek gerekirse özetlersek; Tron, blok zinciri altyapılı tokenler için tercih edilen Ether’in ERC-20 standardına benzeyen ve bu standart ile uyum içinde iş koşturmacasındadır. Bu nedenden dolayı firmalar, TRC-20 tabanı ile USDT’nin tüm Tron tabanlı protokoller ve merkeziyetsiz uygulamalar ile işlem yapabileceğini söylüyorlar. Daha rahat bir halde işlem yapılmasına olanak sağlayacağını iddia etmekteler. Tüm bunların haricinde bu seçenekle beraber merkeziyetsiz borsa likiditesinin sağlamlaştırılması ve Tron’un kurumsal yatırımcılar erişebilirliğinin arttırılması planlanıyor.

USDT Iyi mi Saklanır?

Omni protokolü üstünden işlemlerinizi yapabilmeniz için Omni protokolü üstünde işlem verebilen cüzdanlar tercih edilmelidir. Eğer Omni blok zincirinin bütününü senkron haline getirmek isterseniz bilgisayarınızda Omni Wallet cüzdanı ile işlem yapabilirsiniz. Ethereum ağında işlemlerinizi yapabilmek için ERC20 tokenlerini destekleyen Ethereum cüzdanları kullanmalısınız. Çevrimiçi cüzdan kullanarak, tüm cihazlardan USDT cüzdanınıza erişim sağlamak isterseniz Tether firmasının bizzat kendisi tarafınca sağlamış olduğu çevrimiçi Tether cüzdanını kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir