Texas ve Ohio Üniversitesi Profesörlerinden Ortak Rapor: Bitcoin’in 20 Bin Dolarlık Yükselişinin Sebebi Ne?

Kripto para piyasası, 2017 yılının sonlarında büyük bir patlama yaşadı. Bu durum bununla birlikte finansal dünyada da bir karışıklığa niçin oldu. Piyasa değerine gore en büyük kripto para birimi Bitcoin o dönemde 20.000 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, sadece ABD’nin Teksas ve Ohio üniversitelerinde çalışan iki akademisyene gore, bu devasa fiyat hareketi tek bir balina tarafınca manipüle edildi.

Kripto para piyasasında fiyat manipülasyonu iddiaları birkaç yıldan beri en oldukça tartışılan mevzular içinde. Texas Üniversitesi’nden Finans Profesörü John M. Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi  Asistan Profesötü Amin Shams, ilk olarak 2018’de kripto paralarda fiyat hareketlerinin manipüle edilebileceği üstüne bir bildiri yayınlamıştı.

2017 yılındaki devasa dalgalanmanın “muhtemelen piyasa manipülasyonundan” kaynaklandığını belirten ilk rapor 2018 senesinde John M. Griffin ve Amin Shams tarafınca yayımlandı. Raporda, Bitcoin’in fiyatını suni olarak şişirmek için popüler stabil kripto paralardan Tether’in (USDT) kullanıldığı açıklandı. Griffin ve Shams, kripto para yatırımlarını çözümleme ederek, büyük Tether alımlarının altını sabitlemek için piyasadaki düşüşlerle eş zamanlı bulunduğunu tespit etti.

Aynı yazı, fiyat manipülasyonunun arkasında tek bir balinanın olduğu teziyle ve manipülasyonun kripto para borsası BitFinex’te gerçekleştirildiğini gösteren yeni verilerle güncelledi.

Tether’in Genel Danışmanı Stuart Hoegner, akademisyenlerin iddialarını reddetti, araştırmalarının “temelde kusurlu” olduğu ve yetersiz bir veri setinden kaynaklandığına dair bir izahat yapmış oldu. Ek olarak araştırmanın, Tether, Bitfinex’in ana şirketi iFinex’e karşı oluşturulan “parazit bir davayı” destekleme arzusuyla motive bulunduğunu iddia etti.

Günün Öne Çıkan Gelişimleri:

  1. Aydınlı Bitcoin Dolandırıcısı S.Y. Bitcoin Balinası Çıktı: 8.300’ü Aşkın BTC’si Var
  2. Tradingview Analisti: BNB Kısa Süre İçerisinde Yükselişe Geçecek
  3. Socios’tan Beklenen Izahat Geldi: Galatasaray’ın Yandaş Token’ı Ne Vakit Piyasaya Sürülecek?

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir