The Economist: Bitcoin Türevleri Yakın Zamanda Kumar Sayılabilir, İşte O Makale

1843 yılından bu yana gösterim hayatına devam eden Londra merkezli internasyonal ilişkiler ve iktisat dergisi The Economist, bugün yayımladığı bir makaleyle fazlaca kısa bir süre içinde Bitcoin fiyatına yönelik tahminlerde bulunmanın kumar olarak kabul edilebileceğine ilişkin bir öngörüde bulunmuş oldu. The Economist’in makalesinden kısa kısa kesitler şu şekilde:

24 Eylül’de popüler kripto para birimi Bitcoinin fiyatı 30 dakikada 1000 dolar kıymet yitirdi. Kimse nedenini bilmiyor ve fazlaca azca insan bunu umursuyor. Mayıs ayından bu yana neredeyse her ay Bitcoin’de benzer düşüşler yaşandı. Sadece, piyasanın belirsiz bir köşesi için, önemliydi. Long “Uzun” pozisyonu için bitcoin türev sözleşmeleri satan borsalar, tüccarların herhangi bir kripto para almadan fiyatların yükseleceğine bahse girmesine olanak tanıyor. Bu piyasada bir izdihamı tetikledi. Günün sonunda, bu tür sözleşmelerin alınıp satılmış olduğu bir platform olan BitMEX’te 643 milyon dolarlık bitcoin sözleşmesi tasfiye edildi. Öteki kripto para birimleri üstündeki bahisler de toksik hale geldi.

Araştırma şirketi Chainalysis’e nazaran 2019’da bugüne dek kripto para tüccarları türeev işlemleri için 23 milyardan fazla işlem yapmış oldu. Sadece geçen ayki şeklinde sert düşüş regülatörlerin dikkatini çekti.  Japonya kripto para türev işlemleri için katı kayıt gereklilikleri düşünüyor. Hong Kong, bireysel yatırımcıların kripto para fonlarına erişimini engelliyor; Avrupa, geçen yıldan bu yana katı engellemeler getirdi. Şimdi ise İngiltere’nin finansal otoritesi Finansal Davranış Otoritesi (FCA), bireysel yatırımcılara kripto türevlerinin satışına yönelik engelleme getirebilir. İstişareşer 3 Ekim’de bitti. Kararın 2020 başlarında açıklanması umut ediliyor.

FCA, amatör yatırımcıların tüm bu tarz şeyleri anlamadıklarını düşünüyor. İngiltere’deki yatırımcıların kripto türevlerinde 2017 ortasından 2018 sonuna kadar toplam 371 milyon sterlin (492 milyon dolar) zarar verdiğini tahmin ediliyor (net kar 25.5 milyon sterlin, sadece çoğunlukla en büyük yatırımcılar tarafınca elde edildi). FCA kaldıraçlarla ilgili düzenlemelerle, yatırımcı zararlarını yılda 234 milyon sterlin’e kadar azaltılabileceğini düşünüyor.

İçerdekiler ise aynı fikirde değil. Hukuk şirketi Orrick Jacqui Hatfield, “Bu bir diz tepkisi reaksiyonu” diyor. “Kripto para türevleri, öteki türevler kadar risklidir.” Yasak, tüketicilerin direkt düzenlemeye doğal olarak olmayan kripto para birimlerine yatırım yapması anlamına gelebilir. Borsalar yer değiştirebilirdi. Her durumda, kripto paralara yönelik yatırım araçları satan CoinShares’ten Danny Masters düzenleyicilerin hangi teknolojilerin başarı göstermiş yada başarısız olacağını seçmemesi icap ettiğini söylüyor.

Sadece yatırımcıları avcılara karşı korumak FCA’nın görevinin bir parçasıdır. Geride bıraktığımız yıl kripto paralarla ortalama 1 milyar dolardan fazla çalındı. Bu 2017’ye kıyasla 3,6 katlık artış anlamına geliyor. Bu tür hırsızlıklar türevlerin kıymetini negatif etkiledi. Sektörde manipülasyon da oldukça yaygındır. Bitcoin şüphecisi David Gerard “Perakende yatırımcılar bir köpekbalığı havuzuna dalıyorlar” diyor. Düzenleyiciler piyasadaki suiistimallere ilgilenirken, kripto-türevlerinin savunucuları ise gelgitle karşı karşıya.

İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir