TRON Kurucusu Justin Sun Kimdir?

TRON Kurucusu Justin Sun, 30 Temmuz 1990’da Çin’in Xining, Qinghai bölgesinde dünyaya gelmiştir. Justin Sun,son zamanalrda adını çoğunlukla duyuran girişimcilerden birisidir. Kripto para sektöründe sansasyonel söylemleri ile de ön plana çıkmaktadır. Sun, kripto para birimi platformu TRON’un kurucusudur. Bununla birlikte BitTorrent’in de CEO’sudur. Sun, eskiden Ripple’ın Büyük Çin bölgesinin eski baş temsilciliğini yapmıştır. Girişimciliğinin ilk zamanlarında ise mobil toplumsal uygulama Peiwo’yu kurmuş ve CEO’luğunu yapmıştır.

Justin Sun’ın Pennsylvania Üniversitesi’nden Doğu Asya Emekleri alanında yüksek lisans ve lisans mezuniyeti vardır.  Pekin Üniversitesi’nde ise Tarih Doktorası derecesi yapmıştır.

Sun, 26 yaşlarındayken, Jack Ma tarafınca Hupan Üniversitesi’nde okumak suretiyle seçilmiştir. Kendisi ilk mezunlar içinde bulunmaktadır. Sun, 2011’de Yazhou Zhoukan’ın ve 2014’te Davos Global Gençlik Liderlerinin kapak figürü olmuştur. 2015, CNTV’nin en dikkat çekici yeni girişimcisi seçildi ve 2015’ten 2017’ye kadar Forbes China 30 yaş altı sıralamasında bulunmuş oldu.

Justin Sun’ın Kariyeri

Peiwo Periyodu

Justin Sun, 10 saniyelik ses örneklerini ve ilgi alanlarını çözümleme ederek kullanıcıları eşleştiren ve birbirine bağlayan, Çin’in Snapchat’i olmayı amaçlayan bir uygulama olan Peiwo’yu kurdu. Peiwo, çevrimiçi oyunlar, beceri gösterileri ve canlı gösterim ile kullananların benzer düşünen dostlar edinmeleri için bir takım kanal tanıttı. Bugüne dek 4 milyardan fazla sohbeti eşleştirdi.

Ripple ve BitTorrent

Tron Vakfı’nı kurmadan ilkin Justin Sun, iki yıl süresince Ripple’ın Çin’de baş temsilcisi ve danışmanı olarak çalıştı. Temmuz 2018’de Sun, BitTorrent’i 140 milyon dolara satın aldı. BitTorrent, 2015’ten beri webin günlük trafiğinin yüzde 3’ünden görevli olan bir eşler arası dosya paylaşım uygulaması olan uTorrent’in sahibi olan şirkettir.

TRON

Tron, blockchain temelli bir platformdur. Platformun coin’i TRX 2017 senesinde piyasaya sürülmüştür. TRON, hazırlık aşamasında daha çok denizaşırı ofisin kurulması ve ekibin hızla genişlemesi ile ABD ve Asya Pasifik’te ikili genel merkez kurmuştur. TRON ile en yeni blockchain teknolojisi sunulmuş olduğu ifade edilmektedir.

TRON kendi coin’ini yeni Bitcoin olarak tanımlar fakat rakipleri ve eleştirmenler Tron’un bir balon bulunduğunu söylemekten de kaçınmaz.

Sansasyonel Bir İsim

Sun, yaptıkları ve söylemleri ile devamlı olarak kripto para dünyasında bir halde gündeme gelmektedir. Sun, Haziran 2019’da Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ile hususi bir öğle yemeği yiyecek için üstün dereceli kıran 4,5 milyon dolarlık teklif sunmuştu. Bu o zamanlar epey bir konuşulmuştu. Buffett ile öğle yemeği sonunda Ocak 2020’de gerçekleşti.

Ethereum Kurucusu ile Çatışma

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Justin Sun ile birkaç kez Twitter üstünden çatıştı. Nisan 2018’de Sun, TRON’un Ethereum’dan daha üstün bir protokol bulunduğunu iddia eden bir şema yayınladı. Buterin, Sun’ı Twitter üstünden Tron platformunun kabiliyetlerini yanlış tanıtmakla suçladı ve daha ilkin başkaları tarafınca Sun ve TRON’a karşı meydana getirilen intihal iddialarına atıfta bulunmuş oldu. Buterin, blok zincir endüstrisinin potansiyel pazar büyümesi hakkında yapmış olduğu tartışmalı bir açıklamayı savunurken, Sun’ın kripto para birimi ürünleri için gerçekçi olmayan miktarlarda yutturmaca teşvik etmeye yatkın bulunduğunu ima etti. Sun da Buterin için benzer iddialarda bulunmuş oldu.

Aralık 2018’de Sun, dApp’larını TRON ağına taşımaları şartıyla, “çökmekte olan” Ethereum ve EOS platformlarının geliştiricilerini “kurtarmak” için bir fon oluşturacağını söyleyen bir tweet attı. Tweet, Ethereum ve EOS geliştiricileri tarafınca pek de sıcak karşılanmadı.

Warren Buffett ile Öğle Yemeği

Justin Sun, 23 Ocak 2020’de Omaha’nın meşhur yatırımcısı Warren Buffett ile akşam yemeği için bir araya geldi. Bu vaka, Sun’ın yemekten resimleri ve bilgileri tweet attığı 6 Şubat’a kadar gizli saklı tutuldu. Sun, akşam yemeğinde Buffet’e bir Bitcoin ve birazcık da Tron verdi. [16]. Sun, 2019 yılı Power Lunch’ı Warren Buffett müzayedesiyle kazanmıştı. Sun, San Francisco’daki evsizler için bir hayır kurumu olan Glide’a katkıda bulunarak 4.567.888 dolar ödedi. Buffett, Bitcoin’i eleştiren mühim adlardan birisi. Bundan dolayı Sun, bu yemeği istediğini ve  Buffett’in fikrini değiştirebilmek için bu fırsatı kullanmayı düşündüğünü söylemişti.

Tron Vakfı 23 Temmuz’da bir tweet atarak Sun’ın rahatsızlığı sebebiyle yemeğin ertelendiğini beyan etti. CoinDesk, Çinli kaynakların ertelemenin Çin hükümeti tarafınca Sun’a getirilen gezi kısıtlamalarından kaynaklanabileceğini söylemişti. Fakat sonrasında Sun, bu iddiaları yalan olduğunu beyan etti. Fakat, bu iddialar sonrasında doğrulandı. Sun sonrasında, etkinliği duyururken “olgunlaşmamış” davranıp “fena bir örnek” oluşturduğu için özür diledi ve öğle yemeğini ertelemenin “tamamen beklemediği birçok netice doğurduğunu” söylemiş oldu.

Yazın ilerleyen saatlerinde Sun öğle yemeğini tekrardan planlamaya çalıştı. Ek olarak, bir takım yüksek profilli kişiyi Twitter üstünden kendisine katılmaya çağrı etti. Sun, ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, Binance’in yaratıcısı Changpeng Zhao, Huobi CEO’su Livio Weng, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Circle CEO’su Jeremy Allaire, Binance Charity Foundation blockchain başkanı Helen Haiyu, eToro CEO’su Yoni Assia ve Huobi CFO’su Chris Lee’yi de çağrı etmişti.

Justin Sun’ın Kıymeti Nedir?

Justin Sun, kripto para birimi endüstrisindeki en varlıklı girişimcilerden biridir. Serveti esas olarak TRX token varlıklarından geliyor. Cüzdanının boyutu bilinmiyor ve elindeki gerçek varlıkları açıklamayı da reddediyor.
Toplam arzın kabaca %10-20’sine haiz bulunduğunu anlamak adil olurdu, bu da TRX değerinin 100 ila 200 milyon dolar içinde bir değerine haiz olacaktır.

Bir zamanlar 400 milyon dolar değerinde olan bir kripto para borsası olan Poloniex, Steemit platformu ve 140 milyon dolara satın almış olduğu BitTorrent’in satın alımlarına da mühim yatırımlar yapmış oldu. BitTorrent’in ek olarak, 60 milyon dolarlık piyasa kıymeti olan BTT token’ları adında olan token’ları da var. Yukarıdaki tüm verileri hesaba katarak, net değerinin 200 ila 400 milyon dolar içinde olması umut ediliyor. Yüksek net değerine karşın, Justin Sun kısa süre ilkin ABD hükümetinden Tron için ufak işletme yardım fonları talep ederken bulunmuş oldu. Bu da Sun’ın sansasyonel hareketlerinden birisi olarak kabul edildi.

Sun geçtiğimiz günlerde DeFi platformuna da giriş yapmış oldu. Şu sıra SUN adlı token’ı kullanıcılar tarafınca ilgiyle karşılanmaya devam ediyor.

Eğitim Yaşamı

Sun, 2007-2011 yılları aralığında Pekin Üniversitesi’ne gitti ve buradan Tarih alanında Lisans derecesi aldı. Ek olarak, Hong Kong Çin Üniversitesi’nde 2009-2010 yılları aralığında liberal sanatlar ve bilimler okudu. 2011-2013 yılları aralığında University of Pennslyvania’ya gitti ve burada Politik Iktisat alanında Master of Arts derecesi aldı. 2018’de mezun olmadan ilkin Hupan Üniversitesi’nin tek Y kuşağı öğrencisiydi.

Sun, eğitim hayatıyla ilgili olarak South China Morning Post’a verdiği demeçte, “Profesörlerim ve derslik arkadaşlarımın paylaşmış olduğu deneyimleri ve detayları alıp derhal uygulamaya koyabildim” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir