Turan Sert Kimdir?

Son yıllarda blok zincir teknolojisi alanında yazdığı yazılar ile tanınan Turan Sert, Hendek, Sakarya’da dünyaya geldi. Ankara Mustafa Kemal Atatürk Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü tamamladı. Turan Sert’in ilk yılları, iş hayatındaki ilk periyodu, değişik denemeleri ve ülkeye dönüş serüvenini bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

 

İlk seneler

Turan Sert hayata birazcık erken başladı. Evde okuma-yazma öğrenince, Hendek’te ilkokula ikinci sınıftan başlatılan Sert’in; babasının işi sebebiyle sık kent değiştirdiği bir çocukluğu oldu. O zamanlar meydana getirilen lise giriş imtihanlarına Safranbolu’daki ilkokulundan giren tek çocuk olarak Ankara Mustafa Kemal Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazanınca; öteki derslik arkadaşlarından bir yaş minik olarak liseye yatılı gitti.

Ankara’daki lise yıllarından sonrasında bu sefer İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmıştır. İşletme Kısmına hakikaten isteyerek mi girdi yoksa bölümün dönemdeki popülerliğine mi tutuldu pek bilinmese de; Boğaziçi Üniversitesi camiasından olmaktan gurur duyduğu sözlerinden anlaşılıyor.

İş Hayatındaki İlk Dönem

Sert, üniversite sonrası derhal iş hayatına giriyor. Ilkin Arthur Andersen’da denetçi olarak süregelen Sert; buarada  muhasebenin özünü anlayıp, finansal tabloları okuyup yorumlayabilmeyi deneyimliyor. Sonrasında ise iş hayatına Güvence Bankası’nda şirket satın almaları uzmanı olarak devam ediyor. Yatırım bankacılığı gerek Türkiye’nin genel yapısını, gerekse önde gelen şirketlerini tanıma fırsatını kendisine veriyor. Bunun yanında teknik olarak değerleme yapmayı da burada öğreniyor. Azca malum bir mevzuyu (şirket birleşmesi ve halka arz şeklinde) her insanın anlayacağı şekilde anlatabilmeyi becerisi ve alışkanlığını Güvence Bankası’nda çalmış olduğu zamanlarda ediniyor.

Harvard Business School

Sert ileri dönemlerde iş hayatında belli bir deneyim edindikten sonrasında, yurtdışı deneyimi kazanmak için MBA hayata geçirmeye karar veriyor. Harvard Business School’dan kabul almayı kim bilir kariyerindeki en mühim dönüm noktası olarak görüyor şu sebeple kendi deyimiyle ne kadar azca şey bildiğini öğrendiği zamana denk geliyor. ABD’daki ilk sabah kahvaltısını gülerek şöyleki konu alıyor:

“HBS’ye (Harvard Business School) başlamadan ilkin yabancı öğrenciler için düzenlenen beş haftalık bir MBA öncesi programı var. Ben de bu yüzden Boston’a dönem başlamadan ilkin gitmişim. İlk sabah kahvaltı meydana getirecek bir yer arıyorum. Bir “bagel” dükkânı gördüm, baktım bizim simitçiler şeklinde. Girdim içeriye, bir “bagel” ve “iced tea” istedim. Sanıyorum ki “bagel” bizim simit şeklinde tek başına yenebilir; “iced tea” de bizim Türkiye’de satılan tatlı içecek… Hayatımın en kuru kahvaltısını yaptım o sabah kupkuru hamur harcı parçası ve şekersiz buzlu çay ile…”

HBS, genel olarak liderlik yetisini geliştirmek haricinde, yönetici olarak sorunlara doğru şekilde yaklaşma becerisini kazandırmış sadece yalnız iş yaşamına değil, yaşama ve değişik kültürlere dair ciddi farkındalık kazandıran bir dönem olmuş hayatında. Bu periyodu tam bir ufuk açma deneyimi olarak konu alıyor… Şimdi eşiyle çocuklarına bu farkındalığı, her yıl yeni bir ülkeye giderek daha erken kazandırmaya çalışıyorlar.

New York Yılları

Sert, HBS sonrası Booz Allen Hamilton New York ofisinde yönetim danışmanlığı ile iş hayatına geri dönüyor. Booz Allen dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından, stratejik mevzularda büyük şirketlere yönetim danışmanlığı veren bir kurum olarak öne çıkıyor. Burada çalmış olduğu yıllarda IFC, UBS, Sun Trust şeklinde önde gelen finans kuruluşlarına danışmanlık yapıyor.

Danışmanlık geçmişinin karmaşık mevzuları analitik halde araştırma, daha iyi anlayabilmek için basitleştirme, daha da iyi idrak etmek için yazma yetilerini geliştirdiğini belirtiyor. Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin zamanının kısıtlı bulunduğunu ve bu kısıtlı zamanı mevzuyu anlamaktan oldukca karar vermeye ayırmaları gerekiyor. Dolayısıyla bir danışman için mevzuyu özetleyebilmek, çözümleme etmek, mühim noktaların altını çizmek ve alternatifler sunmak mühim. Bunlar kendisinin bu zamanda kazanılmış olduğu ve kariyerinin daha sonraki yıllarında oldukca kullandığı beceriler olmuş.

Ülkeye Dönüş

Sert, 2005 senesinde ABD’daki işinden izin alarak bedelli askerliğini yapmak suretiyle Türkiye’ye geliyor. Bu gelişi esnasında MBA yaparken burs almış olduğu, kendisi de HBS mezunu olan Hüsnü Özyeğin’i ziyaret ediyor. Sert, ABD’da kafi tecrübeyi edindiğini düşünmekte ve 2005 yılı da Türkiye’nin yükselen periyodu olarak göze çarpıyor. Hüsnü Özyeğin’in FİBA Grubu bünyesindeki iş teklifini kabul ediyor ve ülkeye dönüyor.

FİBA, Sert için ayrı bir deneyim. Hüsnü Özyeğin şeklinde bir duayen ile çalışmanın kazandırdığı deneyimin yanı sıra, FİBA Grubu’nun çeşitli projelerinde yönetim kurulu üyeliği ve murahhas üyelik görevleri üstlenirken; gerek yatırım yapma gerek yatırımların takip edeni mevzularında tecrübe kazanılmış olduğu bir dönem. Bilhassa Girişim Fabrikası yönetim kurulu üyeliğinin, kendisine Türkiye’deki girişimcilik yaşamına dair gözlem fırsatı sunduğunu belirtiyor. Ek olarak burada genç girişimcilere mentorluk etme şansı da yakalıyor.

Değişik Sektörler, Denemeler

Sert, hususi sektörde geçirdiği yılların arkasından, 2014 senesinde Özyeğin Üniversitesi’nde İş Geliştirme Başkanlığı (Chief Business Officer) görevini üstüne alıyor. Bu zamanda hem eğitim ve öğretim mevzularında data edinmek hem de kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışmak bambaşka alanlar yaratıyor kendisine.

20 yılı aşkın kurumsal yaşam sonrası, 2016 senesinde üç ortak bir teknoloji girişimi kuruyor. Kendisi bu girişimi bunu bir tecrübe etme olarak görüyor. Kariyerindeki her bir işin katmış olduğu ayrı bir özellik ve katma kıymet bulunduğunu belirten Sert, bu girişim esnasında da blok zincir ile tanışıyor. Kitabının girişinde de bir iş arkadaşının söylediği söz şöyleki yazıyor: “Bitcoin değil fakat Blockchain oldukca mühim”. Sert’in bu alan ilgisini çekiyor. Zaman içinde çeşitli mecmua ve sitelere mevzuyla ilgili yazmaya başlıyor. Danışmanlık yıllarından gelen alışkanlıkla ilkin kendisi daha iyi idrak etmek için yazıyor aslına bakarsak. Yazarken aklındaki sual en çok da fazla “Bu mevzuyu donanımı olmayan birine iyi mi anlatırım?” oluyor. Kendisi bu durumu şöyleki açıklıyor:

“Bu sebeple o süre aslına bakarsak doğru olarak kabul ettiğimiz pek oldukca varsayımı ezbere kabul ettiğimiz ortaya çıkıyor.”

2019 senesinde, yazdığı yazıları “Sorularla Blockchain” adlı bir kitap haline getiriyor. Amacı blok zincir teknolojisini en kolay şekilde okuyucuya anlatmak. Alanda mevzuyla ilgili Türkçe kaynak halen oldukca azca iken; kitap mühim bir boşluğu dolduruyor.

Sert, dijital teknolojilerin değişik alanlarda hayatımızı kökten değiştireceğine inanmakta. Kripto paraların bu anlamda blok zincir teknolojilerin ilk kullanım alanı olmasının arkasından önümüzdeki yakın dönemde Merkeziyetsiz Finans (DeFi-Decentralized Finance) alanında yaşanacak gelişmeler ile finans sektörünü ciddi bir halde etkileyeceğini düşünüyor. Yazılarında da belirttiği şeklinde şu ifadeyi kullanıyor:

“Zamanı bir döneme tanıklık ettiğimizi düşünüyorum ve gelecekte bu alanda karşımıza çıkacak yenilikleri merak ve coşku içinde umuyorum.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir