Türkiye, Bitcoin Konusunda Avrupa’nın Lideri

Türkiye’nin Avrupa mı yoksa Asya mı olduğu mevzusunda tartışmalar sürüyor. Her iki durumda da, Türkiye Avrupa’daki birçok ülkeden daha çok kripto para birimine haiz.

CoinShares’teki Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors, 78.5 bin şahıs tarafınca takip edilen kişisel Twitter hesabı üstünden şu açıklamayı yapmış oldu:

. @ ING_news’e gore, Avrupa ülkeleri içinde Türkler kripto para sahipligi sıralamasında birinci sirada yer aliyor. Türk yatirimcıların ve girişimlerin bu büyük başarısından dolayı bir Türk olarak gurur duyuyorum.

– Meltem Demirors (@Melt_Dem) 27 Şubat 2019

Buna ek olarak Bitcoin’in ilk savunucularından ve yatırımcılarından Charlie Shrem’in sahibi olduğu CryptoDaily Türklerin kripto paralara bu denli ilgi göstermelerinin birkaç sebebi olabileceği üstünde duruyor. CryptoDaily’nin iddiaları şu şekilde:

Bitcoin’in volatil bir varlık olması, Türkiye’nin para birimi TL’nin de volatil olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Aslen, Bitcoin’in geçtiğimiz yıl büyük kıymet kaybı yaşamasına karşın, Türkiye kripto para borsalarındaki işlem hacmi ortalama yüzde 40’lık bir artış yaşadı.

Cryptodaily Türk Lirası’nın şu anda bir kriz geçirdiğini ve bunun yaz aylarından beri devam ettiğini belirtiyor. Türk Lirası’nın kıymet kaybetmesinin Türk’lerin yatırımlarının büyük seviyede zarara uğramasına niçin olduğu savunuluyor. Bitcoin.org’un anonim kurucu ortağı Twitter hesabından şu paylaşımı yapmış oldu:

Azalan bir iktisat ve devalüe olmuş bir ulusal para birimiyle, Türkiye’nin kripto para birimi mülkiyetinde liderliğini alması şaşırtıcı değil. Mühim olan bu durumun dünyayı iyi mi etkileyeceği.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir