Türkiye Blockchain Teknolojisini Ne Kadar Biliyor?

Türkiye’de Bitcoin vatandaşlar tarafınca son birkaç aydır yaşanmış olan internet sayfası artışları ve benzeri haberler ile beraber daha çok ilgi odağında, peki ya blockchain teknolojisinin ne olduğu biliniyor mu? Türk halkının Bitcoin hakkında informasyon sahibi olduğu, blockchain teknolojisi hakkında ise pek fazla informasyon sahibi olmadığını baştan söylemekte yarar var. Zira Türkiye’de Bitcoin en fazla malum kripto para iken altkoin dahi tam anlamı ile bilinmiyor.

Fakat bu duruma bir tek Türkiye’de değil tüm dünyada rastlanıyor. Dünyada yaşayan insanların neredeyse %85 oranının Bitcoin haricinde öteki altkoinler hakkında informasyon sahibi olmadığı, bu şekilde de kalmayarak blockchain teknolojisi ile ilgili bir detayları olmadığı araştırmalara mevzu oluyor.

Yatırımlar Artıyor, Teknoloji Gelişiyor

Yatırımların günden güne daha çok arttığı kripto para ve blockchain teknolojisi kategorilerinde vatandaşların ise informasyon sahibi olmaya yönelik olarak girişimleri olmadığından ve kaygı ettiklerinden dolayı pek fazla blockchain teknolojisine dair araştırmalar yapmadıklarını Türkiye’ye dair Google aramalarında görmek mümkün. Bunun yanında blockchain teknolojisinin eğitimli, teknoloji bilgisi yüksek ve ilgisi yüksek olan genç kimseler tarafınca daha çok bilinmiş olduğu de araştırmalara mevzu edilmiş durumda.

  • Blockchain bir zincir teknolojisi olarak tanımlanır. Daha süratli ulaşım ve daha güvenilir olmasından dolayı son 1 senedir hükümetlerin dahi gündeminde olan bir teknolojidir ve aslolan amaç aşırı veri yükünü azaltmak ve daha rahat bir gezinti sunarak kolaylık sağlamaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir