Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kripto Para Hamlesi Kalkınma Planlarını Nasıl Etkilyecek?

TCMB Türk lirası destekli kripto para için düğmeye bastı. Merkez Bankası’nın Blockchain tabanlı kripto para projesini piyasaya sürmesinin peşinden yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artacağı öngörülüyor.

11. Kalkınma Planı doğrultusunda kendi kripto para birimini geliştirmeyi amaçlayan Merkez Bankası’nın çalışmalara başladığını geçtiğimiz günlerde siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmıştık.

Kripto paralara yönelik ilginin her geçen gün arttığı mevzusunda aynı fikir olan ekonomistler, Merkez Bankası’nın kripto para hamlesinin yerinde atılmış bir adım bulunduğunu düşünüyor. Sadece ekonomistler, TCMB’nin, kripto para projesinin başarıya ulaşmış olabilmesi  için veri ve kullanıcı güvenliğinin ön planda tutması gerektiği mevzusunda aynı fikir. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

Her şey dijitalize ediliyor. Ikimiz de muhakkak ve muhakkak bu ilerlemeye ya da dönüşüme adapte olmalıyız.

Ödeme sistemlerinde yeni bir dönemin başladığını belirten Alkin, Türkiye’nin yerli kripto para projesiyle dünyanın peşinde kalamayacağına belirtti.

Onun için mevzuya büyük ehemmiyet veriliyor ve teknik emek harcama yapılıyor. Koordineli şekilde devam eden emek harcama fintech’lerin ve yatırımcıların lehine olacak şeklinde görünüyor

Doğal güvenlik mevzusu da oldukca mühim. Bunun için ulusal yazılımcılarla emek harcama yürütülmeli, veriler iyi bir halde saklanmalı ve korunmalı.

BTCTurk CEO’su Emsalsiz Güneri’den Açıklamalar

TCMB’nin kripto para birimi yabancı yatırımcıların radarına girecek. Ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından BTCTurk’un CEO’su Özgür Güneri, 11. Kalkınma Planı’yla mühim bir adım atıldığını açıkladı. Güneri, yerli kripto paranın etkisiyle ülkeye yeni yatırımların çekileceğini; şirketlerin önünün açılacağını belirtti:

Şu demek oluyor ki Bitcoin’in başarıları ortada. Saydam ve güvenli olan, ardında hiçbir otorite bulunmayan bu para birimi prim yapıyor, hızlıca yayılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir