Türklerin Kripto Para Piyasasındaki Günlük İşlem Hacmi Dudak Uçuklatıyor

Bitcoin’in son birkaç auda kıymetini 3.500 dolardan 13.800 dolara yükselmesiyle beraber kripto paralar tekrardan dünyayla beraber Türkiye’de de gündeme geldi.

Türkler Bitcoin’e $400 milyon Yatırdı

En oldukca ilgi gösterilen kripto para ise Bitcoin. Kıymeti tekrardan yükselişe geçen Bitcoin yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. En güzel günlerini 2017 yılındaki boğa sezonunda kıymetini 20 bin dolara çıkartarak yaşayan Bitcoin, son 5 ayda yine eski popülaritesini kazanmıştır. Bilhassa ABD ile Çin arasındaki tecim savaşı Bitcoin’in güvenli liman görünümü kazanmasına yol açtı. Popüler kripto para biriminin piyasa kıymeti de 200 milyar doların üstüne terfi etti.

Türkiye merkezli kripto para borsası Bitci.com’un Kurucusu Burak Uygar Çağlar, son gelişmeler ışığında vatanımızda kripto paraların gelişimini değerlendirdi. Çağlar şunları kaydetti:

“Türkiye’de 20 borsa var. Kripto para sektörünün hacmi 150 milyon dolar civarında. Fakat bu tabi yerli kripto para borsalarındaki sayı. Ek olarak oldukca sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki öteki borsaları kullanıyor. Türk kullananların tüm dünyada yarattığı günlük hacim 400 milyon dolar seviyesinde diyebiliriz. Bitcoin başta olmak suretiyle kripto para birimlerinde yaşanmış olan hareketlilik bu hacimlere de anlık olarak yansıyor. Hem alım hem de satım tarafında ortalamanın üstünde bir hareketlilik yaşanıyor.

Bitcoin fiyatının süratli arttığı günlerde, yükselişi bir fırsat olarak gören kullananların kâr satışları sonrasında, satım tarafındaki hacimlerin yüzde 10-15 üstünde arttığını söyleyebiliriz. Doğal aynı şekilde bu yükselişin devam edeceğini öngören kullanıcılar da alım tarafındaki hacimleri yüzde 8 ila 12 içinde yukarı çekiyor.

Ek olarak genel anlamda bitcoin süratli yükselirken, alt coin’lerde ise ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullananların, alt coin alım hacimleri de bu şekilde günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Doğal bunların toplam hacim içindeki dağılımları değişik. Bu biçim günlerde hacimlerin yüzde 30-40 arttığını söylemek mümkün.”

Türkiye’de Her Geçen Gün Yeni Bir Borsa Kuruluyor

Kripto paralara gösterilen yoğun ilgi sektörde etkinlik gösteren yerli borsaların sayısının artmasını tetikledi. Şu anda Türkiye’de etkinlik gösteren 20’yi aşkın borsa var. Yatırımcılarının ise borsalardan en büyük beklentisi güvenlik ve yüksek işlem hızı.

Kripto Paralarla Alışveriş

Bitcoin başta olmak suretiyle kripto paralarla alışverişe Türkiye’de de ilgi gösteriliyor. Fakat kripto paraların alışverişte kullanımı istenilen düzeyde yaygınlaşamadı. Firmalar b-Bitcoin’le alışveriş imkanı sunsa da insanoğlu yatırımı haricinde alışverişe pek de ilgi göstermiyor. Volatilite kripto paraların günlük hayatta kullanımının önündeki en büyük engel.

Türkiye’de kripto paralarla alışverişi ilk başlatan şirketlerden biri olduklarını dile getiren Binbirçeşit.com Kurucusu İlhan Gülenç şunları kaydetti:

“2015 senesinde başladık. Bilgisayar, cep telefonu, altın, akseuar, ev ürünleri benzer biçimde her alanda alışveriş yapılıyor. Sadece insanoğlu kripto para ve bilhassa bitcoin’e kıymeti yükselince ilgi gösteriyor. 2017’de kıymeti 20 bin dolara çıktığında oldukca ilgi vardı.”

 Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir