Twitter’dan Bitcoin Kullanıcılarına Büyük Jest: Hatırası Korunacak

Oldukça kısa bir süre ilkin platformda etken olmayan hesapları temizleyen Twitter bu sırada Bitcoin’in kilit isimlerinden Hal Finney’in hesabını da kapatmıştı.

Hal Finney’in Twitter Hesabı Kapatıldı

Twitter, kullanıcılarına gönderilmiş olduğu e-posta bildiriminde hesaplarına altı ay süresince giriş yapmayanların kullanıcı adlarını özgür bırakmak amacıyla kapattığını duyurmuştu. Twitter sözcüsünün CCN’e verdiği röportajdan bir kesit şu şekilde:

    İnsanlara Twitter’da güvenebilecekleri daha doğru bilgiler sunabilmek adına etkin olmayan hesapları temizlemeye çalışıyoruz.

Birçok Bitcoin kullanıcısı ise Twitter’ın bu hamlesine tepki gösterdi: “Ölü bireylerin hesapları anımsamalı mı yoksa silinmeli mi?”. Birçok kişini Satoshi Nakamoto olduğuna inanılmış olduğu Hal Finney’in Twitter hesabı Bitcoin destekçilerinin bir araya gelmiş olarak tepki göstermesi üstüne tekrardan açıldı.

Bitcoin Projesinin Kilit İsmi

Bitcoin projesinde ile birkaç yıl çalıştıktan sonrasında Finney, ALS ile ilgili komplikasyonlar sebebiyle 2014 senesinde yaşamını kaybetmişti. Naturel olarak bu yüzden uzun süredir Twitter hesabı inaktif durumdaydı. 

Bitcoin savunucularına ise Finney’den geriye bir tek 11 Ocak 2009’da atılan bu tweet kaldı ve görünen o ki uzun bir süre daha kalmaya devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir