Ubiq (UBQ) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ubiq (UBQ) Nedir?

Ubiq, Ethereum ekosisteminden tamamen ayrı bir Ethereum sert çatalıdır. Ethereum blok zincirinin birazcık değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır ve akıllı sözleşmeler ve DApp’ler için Ethereum Sanal Makinesi’ni uygular.

Ubiq, kararlılığa ve metodik, hatasız yükseltmelere öncelik verir. Bu, devamlı değişen bir platformun teknoloji riski oluşturduğu kurumsal uygulamalar için önemlidir. Ubiq akıllı sözleşmelerini kullanan firmalar, yeni yükseltmeler üretime girdiğinde sözleşmelerinin muntazam şekilde işlemeye devam edeceğinden güvenilir olabilme pozitif yanları sağlar.

Ubiq: Temel Bilgiler

Ubiq, Ethereum projesinin hard fork’u olarak inşa edilmiş, merkezi olmayan bir blockchain platformudur. Akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını kolaylaştırır.

Ubiq blockchain, Ethereum sanal makineleri için merkezi olmayan dağıtılmış bir defter ile bir ana bilgisayar görevi görür. Bu da geliştiricilerin çoğu zaman üçüncü taraflarca meydana gelen birçok görevi yerine getirmek için otomatik akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır.

UBQ tokenı, temelde tüm Ubiq ağını çalıştıran gaz olan Ubiq platformunun mahalli kripto para birimidir. Bitcoin’e benzer şekilde Ubiq, UBQ’nun enflasyon oranını yerleşik bir para politikası ile denetim eder.

Ubiq (UBQ) Geliştirme

Ubiq projesinin başlangıcında token satışı yoktu, bu yüzden resmi bir geliştirme bütçesi yok. Her şey açık kaynak ve topluluk odaklı. Kurucu ekip, herhangi bir yatırımcı şeklinde UBQ satın almak mecburiyetinde bırakıldı.

Ubiq’in ana şirketi (UBiq Technologies Inc.) dört geliştiriciden oluşan bir ekip tarafınca kuruldu. Ekip Julian Yap, Luke Williams, Kris Hansen ve Alex Sterk’ten oluşuyor.

Ubiq ekibinin tüm üyeleri daha ilkin birkaç mühim projede yer aldı. Ubiq projesinin şu anki başkanı Julian Yap, Bittrex, Blocktech ve Decred ile çalıştı.

Ubiq, Eylül 2014’te coinmarketcoin olarak başladı ve arkasından Ekim 2014’te projenin Jumbucks olarak tekrardan markalaşması izledi. 28 Ocak 2017’de şirket Jumbucks projesini durdurdu ve proje Ethereum tabanlı Ubiq blockchain’e taşındı. Projenin blockchain teknolojisindeki değişimle beraber UBQ token’ı da ortaya çıktı.

Ubiq’in Yararları Nedir?

Ubiq Teknolojisi

  1. Ubiq, Ethereum blok zincirinden sert bir halde çatallanmıştır ve kodu, düşünce birliği seviyesine değiştirilmiştir. Bununla beraber, işlevselliği hala ana blok zinciri Ethereum’a benziyor. Ubiq platformu, Ethereum blok zincirinin yapmış olduğu şeklinde akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını ve yürütülmesini kolaylaştırır.
  2. Ubiq platformu, averaj blok süresi 88 saniye olan bloklar oluşturarak UBQ madenciliğine izin verir. Ubiq blockchain, blokları oluşturmak için Dagger Hashimoto algoritmasıyla bir Proof of Work düşünce birliği kullanır. Aynı mekanizma Ethereum blockchain tarafınca da kullanılıyor. Bununla beraber, DAG boyutunun büyümesi, daha uzun blok süreleri ile azalır. Bu, alt uç grafik kartlarının 6 yıldan uzun bir süre madencilik yapmasına izin verir.

Yukarıda belirtilen teknolojilere ek olarak Ubiq, Flux güçlük ayarlama algoritmasını kullanır.

  1. Flux güçlük algoritması, önceki Ethereum çatallarında bulunan sorunlara çözüm olarak oluşturulan Ubiq Ağı tarafınca geliştirildi. Spesifik bir sorun, hash oranını dinamik olarak ayarlamak için verimli güçlük ayarlama algoritmasının olmamasıydı.
  2. Ubiq kodundaki değişimler, Flux güçlük algoritmasının averaj 88 saniyelik blok süresine ulaşmasını sağlar. Algoritma, son iki saat içinde hash rate süre damgalarındaki değişimleri çözümleme ederek bunu başarır.

Ubiq Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Ubiq (UBQ) Satın Alma

Kullanıcılar, UBQ madenciliği yöntemiyle Ubiq kripto para birimini elde edebilir, sadece madencilik hepimiz için ideal olmayabilir. Normal olarak, UBQ bir kripto para borsasında satın alınabilir. Çeşitli küresel kripto para birimi borsaları UBQ ticaretine izin verir, bazı popüler seçenekler Bittrex, Cryptopia, Upbit ve LiteBit.eu’dur. Bir çok piyasa, UBQ’yu BTC ile eşleştirdi.

Ubiq (UBQ) Depolama

Ubiq, UBQ tokenlarını saklamak için resmi cüzdanlarını sağlar.

Pyrus (MyEtherWallet’in bir çatalı olan Ubiq’in resmi web cüzdanı) Fusion (Ethereum’un Mist cüzdanının çatalı olan Ubiq tarafınca sağlanan resmi masaüstü cüzdanı) Resmi Ubiq Cüzdanlarının yanı sıra, Ledger Nano S şeklinde donanım cüzdanı da UBQ’yu depolamak için muhteşem bir seçimdir.

Ubiq (UBQ) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Bitcoin’in aksine, Ubiq’in işlevselliği eşler arası işlemlerle sınırı olan değildir. Ubiq platformu içinde işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılır.

Ubiq projesi Ethereum’a dayanmasına karşın, yerleşik bir para politikası vesilesiyle UBQ’nun enflasyon oranını denetim ediyor. Ubiq blockchain, blok zincirine dayalı merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran bir platformdur.

Ubiq’in haiz olduğu bir öteki mühim fark, 88 saniyelik durağan(durgun) blok süresini sakınan benzersiz Flux güçlük ayarlama algoritmasıdır.

Ubiq’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Ubiq, 2014’ten beri piyasada ve tekrardan markalanana kadar bazı dalgalanmalarla istikrarını korudu. Bununla beraber, performansa, mevcut enkarnasyonuna bakarsak, performansında oldukça fazla dalgalanma fark edilebilir. Tekrardan markalaşmadan ilkin Ubiq, 07 Eylül 2014 tarihinde kripto para piyasasında 0,029035 $ başlangıç fiyatıyla coinmarketcoin olarak işlem görmeye başladı. Gerçek UBQ, Ocak 2017’de ortaya çıktı.

Ubiq, bazı benzersiz gelecek vaat eden özelliklere haizdir. Bununla beraber, bir çok kripto para biriminden daha uzun sürmesine karşın, hemen hemen bazı mühim ortaklıklar kazanmadı. Dolayısıyla hemen hemen kati olarak geleceğine dair herhangi bir öngörüde bulunulamaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir