Uniswap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uniswap, Ethereum üstünde kurulan bir protokoldür. Uniswap merkezi olmayan bir borsadır ve kullananların ERC20 token’larını alıp satmasına olanak tanır. Uniswap alım satım işlemleri ve talep sayısına bağlı olarak kıymeti otomatikman ayarlar. Merkezi olmayan borsalarda çoğu zaman likidite problemi bulunmaktadır. Uniswap bu problemi çözme vaadiyle tasarlanmıştır. Uniswap, Hayden Adams tarafınca oluşturulmuştur.

Uniswap’ın Farkı Nedir?

Uniswap, sunmuş olduğu bir ekip özelliklerle öteki merkezi olmayan borsalardan ayrılmaktadır. Uniswap’ta “Durağan(durgun) Ürün Pazarı Oluşturucu” modeli bulunmaktadır. Bu model bir fiyatlandırma mekanizmasıdır.

Uniswap Iyi mi Kullanılır?

Uniswap kullanmak oldukça basittir. Fakat gene de asla deneyimi olmayan kişilerin bu rehberden faydalanması daha sıhhatli olacaktır.

  1. Cüzdan Açmak

Uniswap kullanabilmek için ilk olarak bir cüzdana haiz olmak gerekmektedir. Biz bu yazıda sizlere örnek olarak sık kullanılan cüzdanlardan birisi olan Metamask’ten bahsedeceğiz. Ilk olarak orijinal sitesine girerek Metamask uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Ondan sonra uygulama kurulumu hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. Kurulumda size 12 kelimelik bir cüzdan anahtarı verilecek. Bu anahtarı kesinlikle güvenli bir yerde saklamanız koşul. Bununla cüzdanınıza giriş yapabilirsiniz.

  1. Cüzdana ETH Gönderimi

İkinci olarak açtığınız cüzdana Ethereum (ETH) göndermeniz gerekmektedir. Hangi uygulamayı kullandığınıza bağlı olarak değişik noktalarda cüzdan adresinizi bulabilirsiniz. Ondan sonra ETH yollamak için kullanacağınız borsanın ilgili alanına (para çekme ya da withdraw) bu adresi yapıştırarak, cüzdanınıza ETH göndermiş olmuş olursunuz. Bildiğiniz şeklinde şu anda ETH Fee ücretleri aşırı yüksek. Bu yüzden işlem yapabilmek için bir miktar daha çok ETH yollamak sizin yararınıza olacaktır.

  1. Cüzdanla Uniswap’e Bağlanmak

Cüzdanınızı Uniswap’e bağlamak için fotoğrafta da görebileceğiniz şeklinde “connect to a wallet” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

Ondan sonra hangi cüzdan uygulamasını kullanıyorsanız ona tıklayarak cüzdanınızı bağlayabilirsiniz. Sağ üst bölümde cüzdan adresiniz görünmeye başladıysa, işlem doğru bir şekilde yapılmış anlama gelir.

  1. Alım – Satım İşlemleri

Uniswap’te alım satım işlemleri yapabilmek için “from” kısmından değişimini yapmak istediğiniz coin’i, to estimated kısmından ise almak istediğiniz coin’i seçiyorsunuz. Ondan sonra ne kadarlık satın alma yapacağınız şeklinde bilgileri da doldurduktan sonrasında “swap” yazısına tıklıyorsunuz.

Swap işlemini başlattıktan sonrasında karşınıza onaylama sayfası çıkacak. Confirm Swap diyerek devam ediyorsunuz.

Ondan sonra aslolan işlem alanına geçiyorsunuz. Burada harcamak istediğiniz fee’yi belirleyeceğiniz bir alan çıkıyor. Isterseniz mevcut size sunulan fee’yi onaylayarak işleme devam edebilirsiniz. Ya da “edit” kısmına tıklayarak kendi belirlediğiniz fee’yi tercih edebilirsiniz.

Edit kısmını tıkladığınız süre Slow (Yavaş), Average (Averaj) ve Fast (Süratli) seçenekleri size sunulacak. Burada hem ödediğiniz fee’yi hem de ona uygun olarak işlem hızını seçebilirsiniz.

Bu tarz şeyleri onayladıktan sonrasında al sat işlemini de onaylamış oluyorsunuz. İşlem hızınıza bağlı olarak belirlenen süreden sonrasında ilgili coin’ler cüzdanınıza gelmiş oluyor.

  1. Uniswap’e Coin Eklemek

Eğer aradığınız coin’i listede bulamıyorsanız kendiniz de ekleme yapabilirsiniz. Bunun için “select a token”a tıklamalı aşağıdaki alandan arzu ettiğiniz token’ı aratmalı ya da listede yoksa kendiniz eklemelisiniz.

Coin’i eklemek için Etherscan adresine girerek coin’in adını yazmak suretiyle karşınıza çıkan alanda “contract” yazılı kısımdaki adresi kopyalayarak Uniswap’te  bulunan arama alanına yazmalı ve “add” diyerek listeye eklemelisiniz. Bundan sonrasında arzu ettiğiniz coin’le işlem yapmanız mümkün olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir