Uniswap (UNI) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan ve merkezi olmayan token takaslarına müsaade eden bir takım bilgisayar programıdır. Yatırımcılar, fonlarıyla hiç kimseye güvenmek zorunda kalmadan Uniswap’te Ethereum tokenlerini değiştirebilirler. Ayrıca, hepimiz kriptolarını likidite havuzları adında olan hususi rezervlere ödünç verebilir. Bu havuzlara para sağlama karşılığında ücret alırlar. Uniswap hakkında daha çok informasyon sahibi olmak isterseniz sizler için hazırlamış olduğumuz rehber yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Giriş

Merkezileştirilmiş borsalar, senelerdir kripto para piyasasının omurgasını  oluşturuyor. Bu borsalar süratli ödeme süreleri, yüksek işlem hacmi ve devamlı gelişen likidite sunarlar. Bununla beraber, güvensiz protokoller biçiminde inşa edilen paralel bir dünya var. Merkezi olmayan borsalar (DEX), ticareti kolaylaştırmak için aracıya yada emanetçiye gereksinim duymaz. Bir çok DEX, hem performans hem de kullanıcı deneyimi açısından gelişebilir.

Birçok geliştirici, merkezi olmayan bir borsa kurmanın yeni yollarını düşünüyor. Bunun öncülerinden biri de Uniswap’tir. Uniswap’in emek harcama şeklini idrak etmek, daha geleneksel bir DEX’ten birazcık daha zor olabilir. Sadece, yakında bu modelin bazı çekici faydalar sağladığını göreceğiz.

Bu yeniliğin bir sonucu olarak, Uniswap, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) hareketinin bir parçası olan en başarı göstermiş projelerden biri haline geldi.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum üstüne inşa edilmiş bir merkezi olmayan değişiklik protokolüdür. Daha doğrusu, otomatik bir likidite protokolüdür. İşlem yapmak için herhangi bir buyruk defteri yada herhangi bir merkezi taraf gerekmez. Uniswap, kullananların aracı olmadan, yüksek düzeyde merkeziyetsizlik ve sansüre karşı dirençle tecim yapmalarına olanak tanır. Buna ek olarak Uniswap, açık kaynaklı bir yazılımdır.

Tamam, fakat buyruk defteri olmadan tecim iyi mi gerçekleşir? Uniswap, likidite havuzları oluşturan likidite sağlayıcılarını içeren bir modelle çalışıyor. Bu sistem, buyruk defteri derinliğini esasen düzleştiren merkezi olmayan bir fiyatlandırma mekanizması sağlar. Iyi mi çalıştığını daha detaylı bir şekilde ele alacağız. Şimdilik, kullananların bir buyruk defterine gerek kalmadan ERC-20 tokenleri içinde sorunsuz bir halde geçiş yapabileceklerini ihmal etmeyin.

Uniswap protokolü merkezden dağıtıldığı için listeleme süreci yoktur. Esasen, tüccarlar için bir likidite havuzu olduğu sürece herhangi bir ERC-20 tokenı başlatılabilir. Netice olarak, Uniswap de herhangi bir giriş tutarı talep etmez. Bir anlamda, Uniswap protokolü bir tür kamu malı şeklinde davranır.

Uniswap protokolü Hayden Adams tarafınca 2018’de oluşturuldu. Sadece uygulanmasına esin veren temel teknoloji ilk olarak Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafınca tanımlandı.

Uniswap Iyi mi Çalışır?

Uniswap, buyruk defterine haiz olmadığı için geleneksel dijital değişiklik mimarisini geride bırakıyor. Automated Market Maker (AMM) adlı bir modelin bir çeşidi olan Constant Product Market Maker adlı bir tasarımla çalışır.

Otomatik piyasa yapıcılar, traderların tecim yapabileceği likidite rezervlerini (yada likidite havuzlarını) tutan akıllı sözleşmelerdir. Bu rezervler likidite sağlayıcıları tarafınca finanse edilmektedir. Hepimiz, havuza iki tokenın eşdeğer bir kıymetini yatıran bir likidite sağlayıcısı olabilir. Karşılığında, traderlar havuza bir ücret öder ve bu da havuzdaki paylarına bakılırsa likidite sağlayıcılarına dağıtılır.

Uniswap Iyi mi Para Kazanıyor?

Uniswap, merkezi olmayan bir protokoldür . Tüm ücretler likidite sağlayıcılarına gidiyor ve kurucuların hiçbiri protokol vesilesiyle gerçekleşen işlemlerden bir kesinti yapmıyor.

Şu anda likidite sağlayıcılarına ödenen işlem tutarı işlem başına %0,3’tür. Varsayılan olarak, bunlar likidite havuzuna eklenmiş olur, sadece likidite sağlayıcıları bu tarz şeyleri istedikleri süre kullanabilir. Ücretler, her likidite sağlayıcısının havuzdaki payına bakılırsa dağıtılır.

Gelecekte Uniswap geliştirmeye bir miktar ücret tahsis edilebilir. Uniswap ekibi, Uniswap v2 adlı protokolün geliştirilmiş bir sürümünü esasen dağıttı.

Uniswap Iyi mi Kullanılır?

Uniswap, açık kaynaklı bir protokoldür, şu demek oluyor ki hepimiz onun için kendi ön uç uygulamasını oluşturabili. Bununla beraber, en yaygın kullanılanı https://app.uniswap.org yada https://uniswap.exchange’dir .

 1. Uniswap arayüzüne gidin.
 2. Cüzdanınızı bağlayın. MetaMask, Trust Wallet yada desteklenen herhangi bir Ethereum cüzdanını kullanabilirsiniz.
 3. Değişiklik yapmak istediğiniz tokenı seçin.
 4. Değişiklik yapmak istediğiniz tokenı seçin.
 5. Değiştir’e tıklayın.
 6. Açılır pencerede işlemi önizleyin.
 7. Cüzdanınızdaki işlem talebini onaylayın.
 8. İşlemin Ethereum blok zincirinde onaylanmasını bekleyin. Durumunu https://etherscan.io/ adresinden seyredebilirsiniz

Uniswap (UNI) Token Nedir?

UNI, Uniswap protokolünün mahalli tokenıdır ve sahiplerine yönetim hakları verir. Bu yalnız UNI sahiplerinin protokoldeki değişimleri oylayabileceği anlamına gelir. Daha ilkin protokolün bir tür kamu yararı olarak iyi mi davrandığını tartışmıştık. UNI tokenı bu fikri sağlamlaştırıyor.

1 milyar UNI tokenı oluşum aşamasında basıldı. Bunların %60’ı mevcut Uniswap topluluğu üyelerine dağıtılırken, %40’ı dört yıl süresince ekip üyelerine, yatırımcılara ve danışmanlara sunulacak.

Topluluk dağıtımının bir kısmı likidite madenciliği kanalıyla gerçekleşir. Bu, UNI’nin aşağıdaki Uniswap havuzlarına likidite sağlayanlara dağıtılacağı anlamına gelir:

 • ETH / USDT

 • ETH / USDC

 • ETH / DAI

 • ETH / WBTC

Kapanış Düşünceleri

Uniswap, Ethereum üstüne inşa yenilikçi bir değişiklik protokolüdür. Ethereum cüzdanı olan her insanın herhangi bir merkezi tarafın iştirakı olmadan token alışverişi yapmasına izin verir.

Sınırlamaları olsa da, bu değişen teknolojinin güvensiz token değişiminin geleceği için bazı coşku verici tesirleri olabilir. Bir kez Ethereum 2.0 ölçeklenebilirlik çözümler ağdaki yayınlanmadan, Uniswap de büyük olasılıkla onlardan yararlanabilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir