USD Coin Nedir? USDC Nedir?

Circle ve Coinbase arasındaki ortaklığa paralel olarak USD Coin, kripto para birimlerinin dalgalı tablolarına bir son vermeyi planlamaktadır. Bu ortaklığın bir sonucu olarak USD destekli stabilcoin piyasaya sürülmüştür. Bu rehber yazımızda, bahsi geçen iki firmanın ortaklığı neticesinde oluşturulan USD Coin ile ilgili bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.

USD Coin Nedir?

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş nispeten taze bir stabilcoindir ve 26 Eylül 2018’de başlatılmıştır. USD Coin, Tether (USDT) yada TrueUSD ( TUSD) şeklinde USD destekli öteki kripto para birimlerine bir alternatiftir .

Özetle, USD Coin, ABD dolarının, web ve halka açık blok zincirleri üstünden kullanımlarını kolaylaştırmak için bir hizmettir. Ek olarak, USDC tokenleri herhangi bir zamanda USD’ye geri çevrilebilir. USDC tokenlarının çıkarılması ve kullanılması, ERC-20 akıllı sözleşmesi ile sağlanır.

Blok zincirine ABD doları getirmek, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine taşımaya izin verir ve kripto para birimlerine fazlaca gereksinim duyulan istikrarı getirir. Ek olarak tecim, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar yaratır.

USD Coin Iyi mi Çalışır?

Ethereum tabanlı kripto para birimi USD Coin, USDT şeklinde çalışır. Sadece USD Coin herhangi bir spekülasyondan etkilenmeyecek ve öteki kripto para birimleri kadar kırılgan olmayacaktır. Circle CEO’su Jeremy Allaire’ın sözlerine bir göz atalım:

“USD Coin, düşük maliyet, yüksek güvenlik ve hız sunan küresel bir para birimidir. Bu, dünya genelinde para gönderip alan ve ödemeleri dijital olarak kabul eden müşteriler için büyük bir gelişmedir. “

USD Coin’in Arkasındaki Ekip Kim?

USD Coin, Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Center Konsorsiyumu tarafınca geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Center tarafınca geliştirilirken, Circle ve Coinbase USDC’nin ilk ticari ihraççılarıdır.

Circle, girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafınca 2013 senesinde kuruldu.

Circle, şirketi açık bir finansal kitap haline getiren resmi bir Para Transferi Kuruluşu’dur. Para Transferi Kuruluşları, federal yasa ve yönetmeliklere uyması ihtiyaç duyulan ABD para hizmeti işletmeleridir. USDC ihraç edilmeden ilkin, USD’nin eşdeğer miktarı Circle’ın akredite ortaklarından birindedir. Netice olarak, tüm USDC belirteçleri düzenlenir, şeffaftır ve doğrulanabilir. Ek olarak Circle, Goldman Sachs tarafınca desteklenen kripto girişimi olarak biliniyor .

Circle’ın USD Coin Amacı

USDC’nin mimarı Circle, ortalama 7 milyon kullanıcılı küresel bir portföye haizdir. Circle’ın öteki hedeflerinden biri de Circle Payment ve Trade ile entegre olarak USD Coin çalıştırmaktır.

Circle, kısa sürede satın almış olduğu Poloniex borsasına istikrarlı bir halde USD Coin eklemeyi planlıyor. Circle’ın kurucu ortağı Sean Neville, USD Coin dolaşımını çoğaltmak için yatırım icra eden kullanıcılar için işlem tutarı alınmayacağını deklare etti.

USD Coin’in Öteki Stabilcoinlerden Farkı Nedir?

Kripto stablcoinler dört kategoriye ayrılabilir:

 • Fiat teminatlı: Bunlar, ayrılmış fiat değerine sabitlenmiş tüm durağan(durgun) paraları ihtiva eder. Tüm fiat teminatlı kripto paralar tasarımla merkezileştirilmiştir. Örnekler: Tether (USDT); TrueUSD (TUSD); Paxos Standart Tokenı (PAX); Digix Gold (DGX); Gemini Dolar (GUSD); USD Coin (USDC) 
 • Kripto teminatlı: Bunlar, kıymeti ayrılmış kripto varlıklarına sabitlenmiş durağan(durgun) paralardır. Örnekler: Makercoin (MKR ve DAI); Havven (nUSD ve HAV).
 • Algoritmik teminatlandırılmamış: Herhangi bir teminatlı varlık olmadan fiyat istikrarı sağlamayı amaçlayan yazılım tabanlı ekonomik modeller. Örnek projeler: Basis; Kowala; Fragments
 • Hibrit: Yukarıda listelenen yaklaşımların bir karışımına dayanan durağan(durgun) paralar. Örnek projeler: Carbon.

USD Coin, ilk fiat teminatlı kripto paralar kategorisine giriyor ve merkezi bir stabilcoin. Genel olarak, aynı kategorideki tüm projeler benzer şekilde çalışır ve yalnızca minik farklılıkları vardır. En göze çarpanlar, hakkaten saydam bir denetim yapmayı reddetmesiyle malum Tether (USDT) ve kıymeti altına sabitlenen Digix Gold (DGX).

Geri kalan fiat teminatlı stabilcoinler tertipli tasdikler yayınlar ve ABD doları ile desteklenir. Aralarındaki temel farklılıklar, ücret politikaları ve değişik ortak kuruluşlar çevresinde dönüyor, sadece iş modeli çoğunlukla aynı kalıyor.

USD Coin’i Nereden Alabilirsiniz?

USD Coin (USDC) aşağıdaki borsalarda satın alınabilir:

 • Binance  (BTC, BNB ile eşleştirilmiş)
 • Poloniex  (BTC, ETH, XRP , BHC, STR, LTC, ZEC, XMR, DOGE ile eşleştirilmiş)
 • Coinbase Pro  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • CoinEx  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • Coinsuper  (BTC, USD ile eşleştirilmiş)
 • OKEx  (BTC, USDT ile eşleştirilmiş)
 • CPDAX  (BTC ile eşleştirilmiş)
 • Hotbit  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • Kucoin  (BTC, ETH, USDT ile eşleştirilmiş)
 • Korbit  (KRW ile eşleştirilmiş)
 • FCoin  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • LATOKEN  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • SouthXchange  (BSV, DASH ile eşleştirilmiş)
 • COSS  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • Crex24  (USD ile eşleştirilmiş)

Bu döviz çiftlerinin yanı sıra USDC, Coinbase’de USD’ye çevrilebilir ve tersi de geçerlidir.

USD Coin Nerede Saklanır?

USDC, Ethereum blok zincirinde verilen bir ERC-20 tokenıdır ve herhangi bir Ethereum cüzdanında saklanabilir. En popüler seçenekler MyEtherWallet, MetaMask, Mint or Jaxx cüzdanlarıdır.

Projenin Mevcut Durumu

USD Coin, arkasında güvenilir kurumlarla beraber hızla gelişen bir projedir. Mayıs 2018’deki proje duyurusundan bu yana, ekosistemi şimdiden 60’tan fazla ortağa genişledi.

USDC projesini çevreleyen son haberlerden bazıları, proje yaratıcılarının istikrarlı kripto para birimi üstünde tuttukları denetim seviyesiyle ilgilidir . Görünüşe gore geliştiriciler, USD Coin’lerin yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına dair herhangi bir kuşku var ise, adresleri kara listeye alma ve fonları dondurma hakkına haiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir