Venezuela Hükümeti Madenciliği Hedef Alıyor

Batmaya devam eden ve ABD’nin yaptırımları sonrasında neredeyse ülkede para diye bir şeyin kalmadığı ortamda hala daha Nicolas Maduro başkanlığında yönetimi devam ettirmeyi yeğleyen Venezuela halkının bir kısmı bugün yiyecek ekmek bulamıyor. Washington’a karşı gelmesi ve Washington yönetimini sert sözlerle eleştirmesi dolayısı ile en üst düzeyde yaptırımlara maruz kalan Venezuela, Türkiye ile iyi ilişkilere haizmiş benzer biçimde görünse de ülkede para olmadığı için imzalanan anlaşmalar ve ithalat, ihracat sözleşmeleri neredeyse bir tek kağıt üstünde kalıyor, Türkiye’nin imajını da ABD karşısında bir nebze zedeliyor.

Venezuela, Türkiye’den birazcık daha değişik olarak para birimi olan Bolivar dolar karşısında yaptırımlar sonucunda fazlaca ciddi kıymet kaybı yaşamaya başladı. Yaşanmış olan bu kıymet kaybı sonrasında ülkede paranın kıymeti eksi seviyelere inmesi ile beraber aynı bugün Türkiye’de yaşanmış olan dolar krizi patlak verdi.

Halk Bitcoin Üretiyordu, Onu Da Engelledi

Bir dolmuş sürücüsü olan Nicolas Maduro’nun ülke yönetmek ve iktisat mevzusunda hiçbir bilgisi olmaması dolayısı ile yasaklar üstünden yönetimi tercih etmiş olduğu görülüyor. Hali ile yasaklar içinde Bitcoin madenciliği meydana getiren Venezuela vatandaşlarının hedefte bulunduğunu bilmek fazlaca zor olmadığı suretiyle madencilik ile günde 6 dolar civarı para kazanan halk düşük enerji tutarları dolayısı ile zorlanarak olsa bile Bitcoin üretebilir durumda. Nicolas Maduro yönetiminin ise şimdilerde ithalatı yasaklaması dolayısı ile madencilik ekipmanlarında ciddi yığın krizleri yaşandığı, mağazaların aslına bakarsanız durmuş olan satışlarının hepten duracak olduğu tahmin edilmekte.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir