Venezuela kendi kripto parasını geliştirdi: Petro

Dünyanın en varlıklı petrol yataklarından birine ev sahipliği meydana getiren, sadece siyasal olarak istikrarsızlıkla boğuştuğu için enflasyonun çığ şeklinde büyümüş olduğu Venezuela şimdilerde kendi kripto para birimini geliştirdi. Petro isminde olan bu sanal para biriminin arkasında ülkenin petrol yatakları yatıyor.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından yapmış olduğu duyuruda Petro para biriminin saat 4 itibariyle piyasaya sürüleceğini deklare etti. Büyük bir umutla geliştirilen Petro’nun Venezuela’nın ekonomisini güçlendirmesi ve ülke üstüne uygulanan finansal ablukayı kırması umut ediliyor.

Aralık ayından beri konuşuluyor

Aslına bakılırsa ülkenin resmî kripto para birimini geliştirme fikri Maduro tarafınca Aralık ayında dile getirilmişti. Iyi mi ki doların karşılığı bankalarda tutulan altınsa, Petro adlı bu para biriminin karşılığı da ülkedeki petrol yatakları olarak gösteriliyor. ABD’nin Venezuela’yı finansal olarak istikrarsızlaştırmak istediğini düşünen Maduro, kripto para birimiyle bu ablukayı kırmanın ardında.

“Petro adlı bu yeni kripto para birimi, finansal işlemleri hızlıca gerçekleştirmek ve yeni finans opsiyonları geliştirebilmek için gerekliydi” diyen Venezuela Iktisat Bakanı da Maduro ile aynı görüşte.

Fiyatı da belli oldu

Venezuela, kendi kripto para birimi Petro’nun piyasada varlık gösterebilmesi için tam 5 milyon varil petrolü tahsis etmiş bulunuyor. Bu oldukça ciddi bir miktar. Öte taraftan ülkenin yeni ulusal para biriminin tek bir adedi için tahmini fiyatın ise 60 dolar olacağı konuşuluyor. Petro’nun kripto para borsalarında işlem görüp görmeyeceği ise hemen hemen bilinmiyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir