Venezuela’dan bir kripto para daha: Petro Gold!

Venezuela’nın yeni kripto para birimi Petro o denli oldukca ilgi görmüş oldu ki, hükümet şimdi de Petro Gold adlı ikinci bir dijital para birimi geliştirmek için kolları sıvadı.

Venezuela Başkanı duyurdu

Petro’nun Venezuela’nın petrol yatakları tarafınca desteklendiği açıklanmıştı. Yeni çıkacak olan Petro Gold ise isminden de anlaşılacağı suretiyle altın ve öteki kıymetli madenlerle desteklenecek.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Petro Gold‘un haberini şu sözlerle verdi: Gelecek hafta altın tarafınca desteklenen Petro Gold’un tanıtımını gerçekleştireceğim. Bu para, Petro’dan daha kuvvetli ve stabil olacak.

Geçtiğimiz hafta halka arz edilen Petro para birimi, bu süre zarfında 735 milyon dolarlık yatırım toplamayı başardı. Peki, Venezuela niçin devamlı yeni kripto para birimi geliştiriyor?

Bu probleminin cevabı, ülkenin ABD‘den ve Avrupa genelinde uygulanan ambargodan kaçmak istemesi olarak verilebilir. Doğası gereği anonim ve takip edilemez olan kripto paralar yardımıyla Venezuela hemen hemen küçük bir miktar da olsa ekonomik bağımsızlığını tekrardan kazanmaya başlıyor.

Yatırımcılar memnun

Brezilya, Polonya, Danimarka, Honduras, Norveç ve birçok Ortadoğu ülkesinden Petro para birimine yatırım meydana getiren şirket ve minik yatırımcılar; Petro’nun yatırımcıları arasına girmekten fazlaca memnun gözüküyorlar.

Sadece Venezuela, kendi kripto para birimini geliştiren ilk ülke olarak kalmayacak. Rusya‘nın da 2019 itibariyle kriptoruble isminde olan yeni para birimini çıkaracağı konuşuluyor. Keza aynı söylenti İran de ilgilendiriyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir