VeriCoin (VRC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

VeriCoin (VRC) Nedir?

VeriCoin (VRC), benzersiz Proof-of-Stake-Time (PoWT) konsensüsüne haiz bir kripto para birimidir. Dışarıdan bakıldığında başka bir kripto para birimi benzer biçimde görünebilir, sadece tamamlayıcı dijital ürünü olan VeriumReserve (VRM) ile VeriCoin, dünyanın ilk ikili blok zinciri protokolüne haizdir. İki değişik protokolün bu benzersiz kombinasyonuna İkili Zincir denir.

VeriCoin’i destekleyen bir blok zinciri protokolünün yanı sıra, Verium Rezervi, dijital varlıkları depolamak için bağımsız bir sistemdir. Ek olarak, yeni bir değişken blok süresi sunarak blok zinciri ölçeklendirme problemlerine çözüm elde eden kendi benzersiz düşünce birliğini kullanır.

VeriCoin, Bitcoin’in sağlayamayacağı ek işlevler sağlamayı amaçlamaktadır. Bitcoin’den 10 kat daha süratli işlem hızı sağlar ve geliştirme ekibi, Verium Blockchain’in konuşlandırılmasıyla işlem hızının daha da artırılabileceği mevzusunda güvence verir.

VeriCoin Geliştirme

VeriCoin, iki blok zinciri geliştiricisi Douglas Pike ve Patrick Nosker tarafınca oluşturuldu. Her ikisi de VeriCoin projesinin başlangıcı esnasında Rutgers Üniversitesi’nde doktora öğrencisiydi.

VeriCoin’in geliştirilmesi Mart 2014’te başlamış olsa da proje resmi olarak 10 Mayıs 2014’e kadar başlatılmadı.

VeriCoin’in gelişimi, çoğunlukla dünyanın dört bir yanından gönüllülerden oluşan merkezi olmayan bir ekip tarafınca yapılır. Temmuz 2018 itibariyle, ekip blok zinciri geliştiricileri David Boehm ve HD4R, Philipp ten Brink (Altyapı ve Arka Uç Mühendisi / Geliştirici), Miles (Ön Uç / Web Geliştiricisi) ve öteki dört üyeden oluşuyor.

Başlangıçta VeriCoin, Proof-of-Stake’i kullandı, sadece ondan sonra, resmi lansmanından tam bir yıl sonrasında VeriCoin’in kendi Proof of Stake Time mutabakatıyla değiştirildi.

VeriCoin’in Avantajları Nedir?

VeriCoin, ölçeklenebilir, süratli ve güvenli bir kripto para birimi yapmak amacıyla oluşturuldu. Birincil amaç, işlem tutarı almamak yada neredeyse sıfırlamaktı. Kripto para birimleri, hem verimli hem de süratli bir para birimi sağlama benzer biçimde neredeyse olanaksız bir görevle karşı karşıyadır. VeriCoin ve Verium, protokollerini sağlam bir İkili zincir halinde birleştirerek bu sorunlara en oldukca gereksinim duyulan çözüm olarak kendilerini sundular.

İkili Zincir: İkili Zincir yada daha yaygın olarak ikili blok zinciri olarak malum VeriCoin (Proof-of-Stake-Time) ve Verium (Proof-of-Work-Time) benzer biçimde iki tamamlayıcı değişen teknolojinin avantajlarını birleştirir. VeriCoin ve Verium ağlarının güvenliğini arttırırken hem de daha yüksek işlem hızları sağlar.

Proof of Stake Time: PoWT, Proof-of-Stake’in verimliliklerini korurken düşünce birliği sisteminin güvenliğini artıran doğrusal olmayan bir düşünce birliğidir. PoST, popülerlik kazanan Proof of Stake modelinin bazı mühim dezavantajlarını ele alıyor.

PoST’ta, daha büyük ödüller almak için en varlıklı sahiplerin minik sahiplerden daha sık hisse alması gerekir. Bunun sebebi, düşünce birliği modelinin, orantılı ödüller almak için kripto para başına belirli bir etkinlik miktarını mecburi kılmasıdır.

Bunun iki sonucu vardır:

– Birincisi, ana zincirin derinliği artmaya devam ettikçe, daha azca coin’e haiz olan sahiplerin zaman içinde stake etmeye daha çok katkıda bulunabilmesidir.

– İkincisi, daha büyük sahipleri modelde kripto para miktarlarıyla orantılı olarak daha büyük bir oy hakkına sahipken, hem de optimum itimat puanını sürdürmek için bu kabiliyeti kazanmaları gerekir. Basitçe ifade etmek gerekirse, ne kadar azca token tutarsanız, başarı göstermiş bir halde bahis yapmak için ihtiyaç duyulan yaş o denli büyük ve boşta kalma süresi o denli azca olduğu anlamına gelir.

VeriCoin Ana Özellikleri

  • Şu anda VeriCoin, Bitcoin’den 10 kat daha süratli işlemlere izin veriyor. VeriCoin ve Verium’un eşleştirilmesiyle bu hız daha da artırılabilir.
  • VeriCoin neredeyse sıfır işlem tutarına haizdir; bu ücret yalnızca 0.0001 VRC’dir.
  • VeriCoin, madencilerin daha çok blok ödülü almasına olanak tanıyan kendi Proof of Stake Time düşünce birliğini kullanır ve bu da güvenli ve merkezi olmayan bir ağ sağlar.
  • VeriCoin, VRC token sahiplerinin VRC tokenlarını stake ederek senelik faiz kazanmalarına izin verir. Kazanılan maksimum faiz %10’dur.
  • VeriCoin, projenin şeffaflığını teşvik eden açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Ekip, ICO yok, ön madencilik, adil stake protokolü ve geliştirme ekibi için kripto para oranı rezervi olmaması ilkesini izledi.

VeriCoin Iyi mi Satın Alınır?

Kullanıcılar VRC tokenı üç şekilde elde edebilir:

Birincisi, kripto paralarını stake ederek ve blok ödülleri alarak VRC madenciliği.

İkinci yol, Verium’un VeriCoin ile birleştirme madenciliğidir ve bu da parasız VRC paraları verir.

Üçüncü yol, normal olarak bir kripto para birimi borsasında VRC parasının alım satımıdır. Şu anda VeriCoin itibari para birimi ile satın alınamamaktadır. Yalnız Bitcoin ile tecim yapılarak elde edilebilir. VeriCoin, Bittrex, Upbit, Poloniex, Livecoin, Bleutrade, Cryptopia ve CoinEgg benzer biçimde büyük kripto para borsalarında işlem yapmak için kullanılabilir.

VeriCoin Iyi mi Saklanır?

VeriCoin ekibi, VRC tokenlarını saklamak için kendi resmi VeriCoin Cüzdanını sağlar. Bu cüzdan Windows (64 Bit), Mac OSx (64 Bit) ve Linux (32 Bit ve 64 Bit) için mevcuttur.

VeriCoin ek olarak, kullananların internet sayfasında kağıt cüzdanlar oluşturmasına da olanak tanır. Şimdiye kadar donanım cüzdanları için destek yok.

VeriCoin’in Öteki Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

VeriCoin, İkili Zincir isminde olan dünyanın ilk ikili blok zinciri protokolünün bir parçasıdır. İkili Zincir, Bitcoin yada bir çok kripto para biriminin sunmadığı birçok avantaj sağlar. Bitcoin’in Proof of Work’ünden değişik olarak VeriCoin, ağın güvenliğini ve etken stake etme süresiyle orantılı olarak ödül alma şansını daha da artıran kendi benzersiz Proof of Stake Time düşünce birliğini kullanır.

VeriCoin, Bitcoin’den daha ucuz ve daha hızlıdır. Halihazırda 10 kat daha süratli işlem hızları sağlıyor ve neredeyse sıfır işlem tutarı alıyor.

VeriCoin’e Yatırım Yapmalısınız?

VeriCoin, 2014’ten beri kripto para piyasasında yer ediniyor ve son aşama değişken senaryolarda kendini başarıyla sürdürmeyi başardı.  VeriCoin ve Verium İkili zincir protokolü büyük ilgi görmüş oldu. Hem VeriCoin hem de Verium’un kabiliyetlerini katlanarak çoğaltması ihtiyaç duyulan çığır açan ve yenilikçi bir finansal araçlar seti vaat ediyorlar.

VeriCoin’de noksan olan bir şey var ise, bu muhtemelen halkla ilişkilerdir. İmajını güçlendirmek için hiçbir mühim ortağı çekemedi. Pazarlama eksikliği, projenin hala geliştirme aşamasında olması olabilir. Sadece, merakla beklenen İkili Zincir protokolünün başlatılması bazı şeyleri değiştirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir