Visa CEO’sundan Çok Konuşulacak Kripto Para Açıklaması

Ödemeler devi Visa’nın CEO’sundan kripto para açıklaması geldi. Visa, merkezi bilgisayarlarda dijital para oluşturulması ile ilgili bir de patent başvurusu yapmış oldu. Patent dosyasına bakılırsa, teknoloji merkez bankalarının para birimi hacmi ve kıymeti üstünde denetim sağlayarak dijital dolarlarla ilgili endişelerini gidermeyi amaçlıyor.

Bir JP Morgan konferansında yapmış olduğu açıklamada Visa CEO’su, fiat para destekli ödeme teknolojilerine ve dijital paralara güvendiklerini deklare etti. Visa, merkez bankaları için bir kullanım alanı oluşturan  “dijital fiat para birimi” için patent başvurusunda bulunmuş oldu.

Perşembe günü, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) Visa’nın ilk olarak Kasım 2019’da gönderilen patent başvurusunu yayınladı. Forbes, patent başvurusunu süratli bir halde manşetine taşıdı. Tavsiye edilen patent başvurusu, kripto para birimlerinin sunmuş olduğu avantajları geleneksel, devlet tarafınca verilmiş olanlarla sağlanan avantajlar içinde köprü kurmanın bir yolu olarak sunuluyor.

Visa sözcüsü Forbes’a “tüm patentlerin yeni ürün yada özelliklerle sonuçlanmayacağını” söylemiş oldu. Sadece ABD Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, patent başvurusunun kendisinin, hususi işletmelerin paranın iyi mi çalıştığını tekrardan buluş etmek için hükümetle çalışmaya istekli bulunduğunu kanıtladığını savundu.

Bu, ABD’nin uzay programı ve İnternet şeklinde büyük şeylere kalkıştığında, hususi ve kamu sektörü arasındaki başarıya ulaşmış işbirliğinin bir örneği olabilir. Bu patent başvurusu, hususi sektörün paranın geleceği mevzusunda oldukca fazla çalıştığının kanıtı.

Bugünün erken saatlerinde Visa CEO’su Alfred Kelly, fiat para birimi ile desteklenen dijital para birimlerini J.P Morgan TMC Sanal Konferansında ortaya çıkan potansiyel bir ödeme teknolojisi olarak gördüğünü söylemiş oldu. Alfred Kellly şunları kaydetti:

Fiat tarafınca desteklenen dijital para birimi, Bence gerçek, oldukca garip olabilecek potansiyel bir ödeme teknolojisi. Ve bununla ilgili olarak, dijital paralar için davayı destekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir