Waves (WAVES) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Waves, kapsamlı akıllı sözleşme programlamasına gerek kalmadan kripto tokenlarının oluşturulmasına ve ticaretine izin verir. Bunun yerine tokenlar, Waves blok zincirindeki kullanıcı hesaplarında çalışan komut dosyaları vesilesiyle oluşturulabilir ve yönetilebilir.

Buradaki düşünce, yeni tokenların (ve bu tarz şeyleri yöneten uygulamaların) geliştirilmesinin geleneksel bir web uygulamasının başlatılmasından mühim seviyede değişik olmaması gerektiğidir.

Bu amaç doğrultusunda, programlar ve uygulamalar bu işlemlere ek olarak çalışır ve yeni varlıklara benzersiz bir tanımlayıcı verilir. Komut dosyaları yalnızca varlık oluşturulurken eklenebilir.

Bu varlıklar, Waves blok zincirinde oluşturulan tokenler ile öteki WAVES tokenleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak için meydana getirilen kendi yerleşik merkezi olmayan borsayı (Waves.Exchange) içeren Waves ekosistemi içinde tecim yapmak suretiyle tasarlanmıştır.

Waves ekibi, 2018’de Waves MainNet’e akıllı sözleşme işlevselliği ekledi ve üçüncü tarafların merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmasına olanak tanıdı. Ek olarak, 2019’da platformun arkasındaki ekip, ağın kurumlar için tasarlanmış bir versiyonu olan Waves Enterprise’ı pazarlamaya başladı .

Waves ekibinden daha tertipli güncellemeler için, ağ ve onun gelişen teknolojisi hakkında ipuçları ve öğreticiler içeren Waves Medium bloguna göz atabilirsiniz.

Waves blok zinciri, iki değişik düğüm türünün yazılımını çalıştırmasına izin verir: tam düğümler ve hafifçe düğümler.

Tam düğümler işlemlerin tam bir geçmişini tutarken, hafifçe düğümler işlem onayı ve ağ içindeki etkileşimler için tam düğümlere bağlıdır.

Waves, dağıtılmış ağını eşzamanlı tutmak için, leased proof of stake (LPoS) adında olan bir konsensüs mekanizmasını (PoS) düşünce birliği mekanizmasının bir varyasyonunu olarak kullanır.

The Waves LPoS Blok Zinciri Nedir?

Geleneksel bir proof of stake düşünce birliği modelinde, tokenları kilitlemeyi seçen herhangi bir düğüm, blok zincirine bloklar eklemek için uygun olabilir. Bir düğümün bir blok ekleyebilme şansı, bir düğümün hususi bir sözleşmede kilitlediği token miktarına bağlı olarak çoğu zaman artar yada azalır.

LPoS ile düğümler, bakiyelerini tam düğümlere kiralama seçeneğine de haizdir.

Bu, bir sonraki bloğu üretmek için tam bir düğüm seçildiğinde ve telafi edildiğinde, tokenları bu seçilen düğüme kiralayan düğümlerin ödemenin belirli bir yüzdesini kazanılmış olduğu anlamına gelir.

Waves-NG Nedir?

Hangi düğümün bir sonraki bloğu üretme hakkını elde edeceğini belirleyen protokole Waves-NG denir ve bu, ilk olarak Bitcoin (BTC) için tavsiye edilen (sadece reddedilen) bir fikrin bir modifikasyonudur.

Waves-NG, Waves blok zincirini iki tür bloğa ayırır – “anahtar bloklar” ve “mikro bloklar”. Anahtar blokları, rastgele seçilen bir proof of stake madencisi tarafınca oluşturulur. Bu bloktaki bir genel anahtar hemen sonra öteki düğümler tarafınca işlemleri içeren birçok mikro blok oluşturmak için kullanılır.

Akıllı Varlıklar Nedir?

Waves blok zincirinin merkezinde, Waves’e özgü bir programlama dili olan Ride’da yazılan ekli bir komut dosyasıyla ‘Akıllı Varlıklar’ tokenları oluşturma kabiliyeti vardır. Bir komut dosyası ilave edilerek herhangi bir tokena işlevsellik verilebilir. Komut dosyalarının yürütülmesi 0.004 WAVES’e mal olur.

Waves, kullananların herhangi bir programlama deneyimi olmadan token çıkarmalarını sağladığından, tokenlar ve sonraki transferler işlemlere eklenen ekler olarak yapılır.

Blok zincirinin üzerine uzantılar olarak yüklenen eklentiler vesilesiyle değişik işlem türleri sunulur.

Waves’i Kim Geliştirdi?

Waves blok zinciri, 2016 senesinde girişimci Sasha Ivanov tarafınca kuruldu.

İşte o süre Ivanov, merkezi Moskova’da bulunan ve amacı yeni bir blockchain ağının yaratılmasını sağlamak ve finanse etmek olan kâr amaçlı bir şirket olan Waves Platform AG’yi kurdu.

Waves ekibi, Nisan 2016’da WAVES kripto para birimi için bir ilk para teklifi (ICO) düzenleyerek 22 milyon $ ‘a  eşdeğer bir artış sağlamış oldu.

Waves blok zinciri ICO’dan kısa bir süre sonrasında, 2016’nın 3. çeyreğinde piyasaya sürüldü.

WAVES’in Niçin Bir Kıymeti Var?

WAVES kripto para birimi, Waves ağının sürdürülmesinde ve işletilmesinde mühim bir rol oynar.

WAVES, hususi tokenlar oluşturmak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ek olarak, WAVES tokenlarının arzı sınırlıdır – bir tek 100 milyon WAVES olacaktır.

WAVES kripto para biriminin mülkiyeti, Waves blok zincirine kimin yeni bloklar ekleyeceğini ve işlemler için ödenen ücretlerden kimin hisse alacağını belirler.

Tam düğüm olmak isteyen herhangi bir kullanıcının minimum 1000 WAVES bakiyesine ihtiyacı olacaktır. Waves, düğümlerini kiralayarak madenciliğe katılabilecek kadar fazla tokene haiz olmayan kullananların olmasını sağlar.

Niçin Waves Kullanıyorsunuz?

Waves blok zinciri, hususi tokenalrı başlatmak yada bir kripto para birimi projesi için kitle fonlaması yapmak isteyen işletmelere çekici gelebilir.

Platform üstünde inşa edilmiş çeşitli projeler var. Bazı örnekler içinde bir belge sertifikasyon çözümü ve bir bilet düzenleme platformu bulunur.

Waves ekibinin üyeleri , kendi şirket içi blockchain çözümlerini geliştirmek için bile Waves’i kullanan Rusya’nın Ulusal Yerleşim Deposu, merkezi takas odası ile finans kurumlarıyla yakın bağları bulunduğunu kanıtladı .

Yatırımcılar ek olarak, piyasanın bigün hususi tokenleri ve dapp’leri kolaylaştırmak için inşa edilen protokolleri tercih edeceğine inanmaları halinde portföylerine WAVES kripto para birimini eklemeye çalışabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir