Wyckoff Yöntemi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Hisse senedi tutarları ufak ve büyük kuvvetler sebebiyle devamlı olarak yukarı ve aşağı hareket eder. Bu kuvvetler, tutarları devamlı olarak yukarı ve aşağı iter. Bu güçleri tanımlayabilir ve etkilerini anlayabilirseniz, hisse senedi fiyat hareketlerini tahmin etmeyi öğrenebilirsiniz.

Wyckoff Yöntemi Nedir?

Wyckoff Yöntemi arz-talep güçleri arasındaki ilişkiyi incelemeye dayalı finansal piyasalar gezinme için teknik çözümleme yaklaşımdır. İlk olarak, 1888’de 15 yaşlarında bir hisse senedi koşucusu olarak işe süregelen bir yatırımcı ve piyasa tahmincisi olan Richard D. Wyckoff tarafınca geliştirildi.

Wyckoff bu yaklaşımı, daha bilgili, daha deneyimli yatırımcılardan oluşan bir grubun piyasa faaliyetleri ile alakalı gözlemlerine dayandırdı. Bunlar içinde James Keene, Jesse Livermore, Andrew Carnegie, JP Morgan, Jay Gould ve ötekiler vardı.

Bunlar, piyasayı çözümleme eden, niçin ve iyi mi hareket ettiğini bilen ve ondan kar elde eden “süper” yatırımcılardı. Fiyat eğilimlerini ve yanlarını etkileme kapasiteleri vardı. Bugün, diğerlerinin yanı sıra en büyük hedge fonları, emeklilik planları, yatırım bankaları tarafınca şekillendiriliyorlar.

Wyckoff ek olarak kendi aracı kurumunu yönetiyordu. Bu yüzden azca ilkin bahsettiğimiz bu süper yatırımcıların ticaretlerini iyi mi dikkatlice planladıklarını ve gerçekleştirdiklerini gözlemlemek için oldukca iyi bir konumdaydı.

Wyckoff, en iyi uygulamalarını orijinal fikirleriyle bütünleştirdi ve bunlarla uyumlu bir halde izlemek ve tecim yapmak için çeşitli ilkelere, tekniklere ve yasalara dayanan grafik tabanlı bir yöntem geliştirdi.

Metodu Wall Street’in sevgilisi olmaya devam etti ve Wycoff, The Magazine of Wall Street olarak malum haber bülteninde bunu başarıyla uyguladı.

Wyckoff Yöntemi ve Kuralları Hakkında

Wyckoff yöntemi, Kompozit Operatörler (Composite Operators) olarak adlandırdığı borsadaki süper yatırımcıların niyetlerini ortaya çıkarır. Bant üstündeki işlem hacmi ve fiyatının analizi bu yöntemin temelini oluşturur.

Wyckoff, hacim ve fiyat hareketleri kanalıyla gözlemlenen davranışın, gelecekteki piyasa hareketlerini tahmin etmenin anahtarı olduğuna inanıyordu. Bu gözlemler, borsanın üç yasaya bakılırsa çalmış olduğu inancını içeriyor:

Arz ve Talep Yasası

Bir kalemin (arz) azca oranda olması durumunda, bu talebi karşılayacak arz ihtiyacını yaratmak için o kalemin kıymeti artırılır. Ya da aşırı oranda bir şey olduğunda, o ürünün kıymeti o arzı emmek için kısaca ihtiyaç duyulan talebi çekmek için azalacaktır.

Sebep ve Netice Yasası

Bir hisse senedinin fiyatının değişmesi (netice) için bir niçin olması gerekir. Tesir, bundan dolayı doğru orantılıdır. En iyi fiyat hareketleri, bir dağıtım yada birikim sürecini (yada başka bir deyişle bir sebebi) kolaylaştırmak için kafi süre olduğunda gerçekleşir.

Çaba ve Netice Yasası 

Bir çaba var ise (hareket halindeki hacim), netice (fiyat hareketi) bu çabayla orantılı olmalı ve ondan ayrılamaz. Değilse, uygulamadaki öteki ilkelerin bir göstergesidir.

Fiyat hareketi ve hareketteki hacim uyumlu olmalıdır. Oldukça fazla hacminiz var ise, oldukca hareket görmelisiniz. Hareketi görmezseniz, neler bulunduğunu bulmanız gerekir.

Burada sonucu (fiyat hareketi) ilgili çaba (hacim) ile değerlendirmek için kendi araçlarınızı kullanırsınız.

Wyckoff Yöntemini Kullanarak Hisse Senedi Ticareti Iyi mi Yapılır?

Yatırımcılar bu yöntemi, süper yatırımcıların piyasanın altında iyi mi büyük pozisyonlar biriktirdiğini ve bu tarz şeyleri en üstte iyi mi sattığını seyretmek için uygulayabilir.

  • Bir hissenin mevcut konumunu ve gelecekteki eğilimini çözümleme edin!

Bir hisse senedinin mevcut arz ve talep yapısını anlamanız, gelecekteki fiyat eğilimlerini tahmin etmenizi sağlar. Talep arzı aştığında, hisse senedi tutarları yükselir ve arz talepten yüksek olduğunda fiyatlar düşerek daha çok talep yaratır.

Bu kalıpların değerlendirilmesi, yatırımcıların almaları ihtiyaç duyulan pozisyon türlerine karar vermelerine ve işlemlerinin süresini anlamalarına olanak tanır.

  • Piyasa eğilimini takip eden hisse senetleri seçin!

Hangi hisse senetlerini seçeceğinizi bilmenin en iyi yollarından biri, bir firmanın betasına, hisse senedinin oynaklığı ve piyasa hareketleri arasındaki kovaryansa bakmaktır. Piyasa oyuncularının piyasanın yükselmesini beklediği zamanlarda betaları 1’den büyük olan hisse senetlerini seçmek, muhtemelen size piyasadan daha çok getiri elde edecektir.

Sadece piyasanın düşeceğinden endişeleniyorsanız, daha yüksek betalara haiz belirli hisse senetlerini kısaltmalısınız yada piyasa ile negatif korelasyonları olduğundan negatif betalı hisse senetlerini takas etmelisiniz.

Bu hisse senedi seçme yöntemi, yatırımcıların hem boğa hem de ayı piyasalarında işlem yaparken kâr rezervasyonu yapmasına olanak tanır.

  • Fiyat hedefinize bakılırsa doğru hisse senetlerini seçin!

Yatırımcılar, alım satım esnasında vurmayı amaçladıkları fiyat hedeflerine bakılırsa hisse senetleri seçmelidir. Ek olarak, ticaretin yalnızca bir “sonucu” tetikleyecek mühim bir “niçin” olduğunda yapılması gerektiğine işaret eden niçin ve netice yasasını da ihmal etmeyin.

  • Bir hisse senedinin ne süre hareket etmeye eğilimli bulunduğunu belirleyin!

Wyckoff yöntemi, yatırımcıların bir hissenin almaya yada satmaya kıymet olup olmadığını bilmek için kullanabilecekleri öteki bazı mühim adımları da ortaya koymaktadır. Kendinizi bu adımlarla tanıştırmak ve hisse senetleri için piyasa arz ve talebini idrak etmek, bu yöntemi piyasa düşüşü yada ralli zamanlarında kullanmanın güvence edilip edilmeyeceğini bilmenize destek olabilir.

  • İşlemlerinizi piyasa döngülerinin zirvelerine yerleştirin!

Hisse senetlerinin ne süre yükselip düşeceğini bilmek, paranızın karşılığını almak için faydalıdır.

Bir düşüş esnasında piyasa değerinin düşük olduğu ve bir yükselişe dönüşmesi gerektiği süre hisse senedi satın almak isteyen yatırımcılar için oldukca önemlidir.

Tersine, kısa hisse senetleri arıyorsanız, hisse senetlerinin tersine döneceği bir eğilim olduğunda piyasa kaymaları esnasında alım satım başlatın.

Son Düşünceler

Daha ilkin belirtildiği şeklinde, hisse senedi tutarları çeşitli nedenlerle değişmiş olur. Bazı insanoğlu değişimleri tahmin etmenin olanaksız bulunduğunu düşünürken, ötekiler ne süre alıp satmanız icap ettiğini çizelgeleri ve geçmiş fiyat hareketlerini gözlemlemenin belirleyebileceğine inanıyor.

Wyckoff yöntemi, birçok başarı göstermiş kurumsal ve ustalaşmış yatırımcı tarafınca kullanılan mühim bir araçtır. Bu yöntem, serbestçe işlem gören her piyasada herhangi bir süre dilimine uygulanabilir.

Yöntemin ergonomik ve uygulanabilir bir anlayışına haiz olmak, pazarın genel yönünü tanımlamayı öğrenmenize olanak sağlayabilir. Ek olarak büyük eğilimleri başlatan ve durduran büyük hedge fonları, emeklilik fonları ve yatırım bankalarının yanında tecim yaparken size avantaj sağlar.

Wyckoff yöntemi, yatırımcılara piyasa dönüşlerini tahmin etmeyi öğretir ve yukarıda özetlenen 3 yasayı kavradığınızda, piyasaların doğru zamanında hareket etmeye hazır olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir