Yakın Zamanda Uzaya Fırlaması Muhtemel 5 Altcoin

Geçtiğimiz ay bir çok kripto para biriminin, bilhassa de Bitcoin’in hem piyasa kıymeti bakımından hem de fiyat olarak büyüdüğünü gördük. Öyleyse ne bekliyoruz? Yakın gelecekte aya vuracak olan kripto paralar hangileri? Hem Bitcoin’i hem de Ethereum’u bu yazımızda tartışmayacağız, Direkt olarak altcoin’lere odaklanacağız.

Ripple (XRP)

XRP, Bitcoin ve Ethereum’dan sonrasında piyasa kıymeti bakımından en büyük 3. kripto para birimi. Fakat fazlaca değişik bir emek harcama prensibi olduğundan XRP’yi ikisiyle de kıyaslayamıyoruz.

Bu kripto para, bir tek bireysel yatırımcıları değil, büyük finansal kurumları çekmek ve onlarla çalışmak için yaratılmıştır. Ödemeleri kolaylaştırmak ve onları şaşırtıcı derecede süratli ve ucuz hale getirmek için geliştirilmiştir, büyük hacimlerde bile bir tek bir kaç cent’e işlem yapmak benzer biçimde.

XRP bununla birlikte Google’dan ve öteki büyük kurumsal yatırımcılardan destek alan bir kripto para birimidir; ek olarak Tayland, Kore ve Tayvan benzer biçimde ülkelerden Asya bankaları’nın ilgisini gösterdiğini ve dijital para birimlerini finansal kurumlarına tanıttığını görüyoruz.

Binance Coin (BNB)

Grafiğine baktığımızda, asla şüphesiz 2019’daki en iyi performans gösteren kripto paralardan biri bulunduğunu görüyoruz. 2019 yılının başından bu yana %500’den fazla yükselerek ilk 10 kripto para içinde en iyi performansı gösteren para birimi oldu. Şaşırtıcı bir halde BNB 2017 senesinde erişilen ATH değerine ulaşmış ve bu rekoru 2018 yılından sonrasında kırmayı başarabilen ilk kripto bara birimi olmuştur.

Binance Coin’in bu denli iyi performans göstermesinin ana sebebi token’ın dünyanın en popüler borsası tarafınca geliştirilmiş olmasından kaynaklanıyor.

EOS (EOS)

Tüm ETH rakiplerinin teknolojik olarak en gelişmiş platformu olduğundan Ethereum için büyük bir rakip olarak bilinir. Çoğunlukla, geliştiricilerin herhangi bir programlama dili hakkında yoğun data sahibi olmalarını gerektirmez. (Ethereum’dayken, Solidity dilinde iyi mi kod yazılacağını bilmek gerekir).

Buna ek olarak, bu altcoinde madencilik yapılmıyor, bunun yerine topluluk tarafınca seçilen belirli kullanıcılar tarafınca EOS üretiliyor.

2019’un başından bu yana kıymetini iki katına çıkaran bir kripto para birimidir. Bu, yükseliş döneminde ona güvenmekle hata etmeyeceğimizi gösteriyor. Haberimizin hazırlandığı sırada EOS’un geliştiricisi Block.one büyük duyurusunu hemen hemen yapmamıştı. Block.one’ın büyük olasılıkla Voice adlı merkezsiz bir toplumsal medya platformu başlatması umut ediliyor.

Stellar Lumens (XLM)

Stellar, işlemleri ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlandı, sadece hiçbir vakit büyük finansal kurumlara odaklanmadı, bu avantajları bireysel kullanıcılara vermeye odaklandı. Hususi, takip edilemez, süratli ve ucuz işlemler gerçekleştirmek için birebir.

Bu karşılaştırma için bir dakikanızı ayırın, PayPal kullanarak meydana getirilen bir işlem çoğu zaman %5 oranında komisyon alırken, Stellar (XLM) ile yapacağınız 600.000 işlemin maaliyeti ise bir tek ve bir tek 0,01 ABD Doları . Ek olarak işlemler 5 saniyede tamamlanır.

Stellar’ın IBM benzer biçimde teknoloji devleriyle çalmış olduğu biliniyor.

Litecoin (LTC)

Bitcoin’in ana alternatifi. Kripto para birimleri içinde uzun süredir ilk 10’da bulunuyor. Bitcoin’e fazlaca benzer bir halde geliştirildi, sadece elbet amacı daha verimli olmak ve Bitcoin’in başarısız olduğu bölgelere çözümler sunmak. Litecoin için averaj blok madencilik süresi 2 buçuk dakikadır, Bitcoin’de ise 10 dakika civarında.

Bitcoin, aktivasyon için madencilerin %95’inden SegWit destek sinyalini gerektirirken, Litecoin ise bir tek %75’ini gerektirir. Litecoin’in kıymeti, 2019’un başından bu yana %300’ün üstünde bir artış gösterdi. Bu yükselişte Mimblewimble’ı protokolüne geçişin ve blok ödülü yarılanmasının oranı büyük.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir