Yasadışı Kripto Para Madencilerini İhbar Edenler Ödüllendirilecek

Mahalli medya organı Press TV’de yer edinen habere gore İran Hükümeti, yasadışı kripto para madenciliği yapanları suç duyurusu edenler için bir ödül programı başlattı. İran Enerji Bakanlığı’ndan bir sözcünün yapmış olduğu açıklamaya gore yasadışı bir halde kripto para madenciliği yapanları suç duyurusu edenlere harcanan elektriğin %20’si kadar ödüllendirilecek.

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı?

Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi, dün IRIB News’te verdiği röportajda yasadışı madencilik faaliyeti yürütenleri suç duyurusu edenlerin ödüllendirileceğini duyurdu.
Rajabi, ulusal şebekenin yoğun saatlerinde kripto para madenciliği yapmanın yeni yönetmelikler uyarınca yasa dışı bırakılacağını kaydetti.

Bilhassa ABD’nin bu ülkeye yönelik yaptırımları sonrası İran’da kripto paralara ve kripto para madenciliğine yönelik talep bir fazlaca artmıştı. Bu bağlamda İranlılar hem yasal hem de yasa dışı bir halde ülkedeki ucuz elektrik enerjisi fırsatından yararlanarak kripto para madenciliği halletmeye başladı.

Ekonomik kriz sebebiyle kripto paralara yönelik talep o denli arttı ki Haziran ayında, İranlı yetkililer, kaçak elektrikle lisanssız bir halde kripto para madencilik tesisi işletmek için kullanan iki terkedilmiş fabrikada 1000 Bitcoin maden makinesini ele geçirmişti.

Ülkede Kripto Para Madenciliğini Meşru Sektör Kabul Edildi

Bu senenin Ağustos ayında, İran hükümeti kripto para madenciliğini meşru bir sektör olarak kabul eden yasa tasarısını onayladı.İran hükümetinin, kripto para madenciliği için sübvanse edilmiş elektrik kullanımına karşı olduğu açıkça bilinse de ülkede kripto para madenciliğinin kendisi yasak değil.

Öne Çıkanlar:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir