yearn.finance (YFI) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Yearn.finance (YFI) Nedir?

Yearn.finance, merkezi olmayan finans (DeFi) yatırımcılarının elde ettikleri kârı en üst düzeye çıkarmak için otomasyonu kullanan bir toplayıcı hizmettir. Yearn.finance, token kredinizi optimize etmek için Aave, Compound, Dydx ve Fulcrum şeklinde kredi hizmetlerini kullanan merkezi olmayan bir toplayıcı ekosistemidir. Tokenlerinizi yearn.finance’a yatırdığınızda, en kârlı borç verme hizmetlerini seçmek için periyodik olarak tekrardan dengelenen yTokens’e dönüştürülürler.

Amacı, teknik olarak oldukça fazla düşünmeyen yada ciddi traderlara nazaran daha azca taahhütlü bir halde etkileşim oluşturmak isteyen yatırımcılar için devamlı genişleyen DeFi alanını basitleştirmektir.

Şubat 2020’de başlatılan ve daha ilkin iEarn olarak malum hizmet, yeni çıkan ürünler piyasaya sürüldükçe ve geliştiricilerin şirket içi token YFI’yı piyasaya sürmesiyle son aylarda büyük bir gelişme görmüş oldu.

Yearn.finance (YFI) Iyi mi Çalışır?

yTokens’ı bir havuz olarak düşünün. Belirtildiği şeklinde, bir kullanıcı bu havuzdan para yatırdığında yada çektiğinde, akıllı sözleşme APR’yi denetim eder. Evet bir Oracle şeklinde işliyor fakat tam olarak değil. Cronje bunu şu şekilde açıklıyor: “Oracleler zincir dışı denetim ediyor, sadece bu bu şekilde değil.  Burada her şey zincir üzerindedir. ” 

Cronje, yTokens’i geleneksel anlamda Oracle olarak adlandırmasa da, bunlardan “APR Oracles” olarak bahsetmektedir. En yüksek verimi arayan bir robot şeklinde zincir üstündeki detayları normalleştirir. Ve tamamı, fonları olması ihtiyaç duyulan yere taşımak için akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilmiştir. 

Diyelim ki bir DAI havuzu var. Bir kullanıcı daha çok DAI yatırdığında, akıllı sözleşme APR Oracle’a en yüksek APR’nin nerede bulunduğunu sorar. APR oracle Aave bulunduğunu söylüyorsa DAI tokenlerini Aave’ye taşır. Böylece kullanıcı arkasına yaslanıp Aave’den faiz kazanabilir. 

Yearn.finance Kurucuları Kimlerdir?

Yearn.finance, Andre Cronje’nin bir buluşudur. Cronje, Şubat 2020’de iEarn projesinden ayrıldıktan sonrasında, yeni araçların ortaya çıkması ve YFI’nin Temmuz ayında devreye girmesiyle adeta tekrardan bir doğuş elde etti.

O zamandan beri, serveti tersine döndü. Haiz olduğu toplam kıymeti kilitli olan varlıklar, Eylül 2020’nin sonunda 1 milyar doların birazcık üstünde bulunuyor.

Cronje’nin kripto para biriminde ve bilhassa DeFi alanında uzun bir kariyeri var. Yearn Finance kurucusu Andre Cronjekripto alanında iz bırakmak isteyen birçok kişiye esin kaynağı olabilir. Spesifik olarak, bilgisayar bilimine odaklanmak için bir hukuk diplomasından vazgeçmeyi tercih etti. Dağıtılmış defter teknolojisi ve kripto para birimleri hayal enerjisini ele geçirdi. Hemen sonra bir bilgisayar bilimi programını bir tek altı ayda tamamladı ve FinTech’te çalışmaya başladı. 

Yearn.finance’ı Benzersiz Meydana getiren Nedir?

Yearn.finance, DeFi yatırımını ve daha geniş yatırımcı sektörü için birçok faaliyeti basitleştirmek için yola çıktı.

Platform, Curve, Compound ve Aave şeklinde DeFi protokolleri için bir toplayıcı olarak hareket etmek için çeşitli araçları kullanır ve kripto para birimini hissedenlere mümkün olan en yüksek verimi getirir. Öteki şeylerin yanı sıra, platformun uzun vadeli kıymetini korumaya destek olmak için yeni özellikler sunulmaya devam ediyor.

Yearn.finance, şu anda %0,5 olan para çekme ücretlerinin yanı sıra %5 gaz sübvansiyon ücretlerini alarak kâr ediyor. Yönetişim modeli yardımıyla bunlar teknik olarak herhangi bir zamanda düşünce birliği ile değiştirilebilir.

Yearn.finance için hedef pazar, gittikçe karmaşıklaşan DeFi fenomenini sıfırdan incelemek için zamanı olmayan yada getirilerini optimize etmek isteyen yatırımcılardan oluşuyor.

Dolaşımda Kaç Yearn.finance Tokenı (YFI) Vardır?

Yearn.finance şirket içi tokenı olan YFI’nin 30.000 tokenınlık durağan(durgun) deposu vardır. Temmuz 2020’de piyasaya sürüldüğünde ön madencilik yoktu ve geliştiriciler herhangi bir başlangıç ​​fonu almadı: lansmanda toplam arz 0 YFI idi.

O zamandan beri, sınırı olan arzın çoğunluğu dolaşıma girdi ve tokenın başarısı, 2020 Eylül ortalarında vurmuş olduğu tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 41.000$ ‘a yansıdı.  Yearn.finance kullanıcıları likidite sağlayarak YFI kazanırken, token holdingleri yönetişim ayrıcalıklarını belirler.

Yearn.finance Iyi mi Güvence Altında Tutuluyor?

Yearn.finance kullanıcıları, hızla değişen piyasa koşulları ve daha azca deneyimli katılımcılardan kâr sağlamaya çalışan fırsatçı varlıklar yardımıyla yüksek para yitirme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Cronje, platformun menşei mevzusunda şeffaflığı korumaya çalışmıştır. Sadece kod denetimlerinden sonrasında bile, yearn.finance’in %100 güvenli olmasının güvence edilemeyeceğini belirterek DeFi’nin doğasında risk bulunduğunu ifade etmiştir.

Yearn.finance Tokenı (YFI) Nereden Satın Alabilirsiniz?

YFI, tümü yaygın olarak bulunan kripto para birimleri, stabilcoinler ve fiat para birimleri için çiftlere haiz serbestçe ticareti yapılabilen bir tokendır.

YFI ticareti meydana getiren başlıca borsalar içinde Binance, OKEx ve Huobi Global ile otomatik piyasa yapıcı (AMM) Uniswap bulunmaktadır.

Yearn.finance’ın Geleceği

Cronje, DeFi’nin averaj bir insan için fazla karmaşık hale geldiğini söylediğinde haklıydı. Süreci basitleştirebilen ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilen her insanın kitlesel olarak benimsenme şansı daha yüksektir. Ve herhangi bir Yield Farming stratejisi yüksek düzeyde risk içerirken, yEarn bu yıl nispeten sınırı olan riskle bazı güzel getiriler sağlamış oldu.

Cronje tek geliştirici olsa da, yEarn civarında bir topluluk büyüdü. Ve bu topluluğun yönetişimine olan bağlılıkları son aşama muhteşem. YFI, kuvvetli bir halde tasarlanmış ve oldukça istenen bir tokendır. Protokoldeki değişimler zincir üstünde teklifler ve oylama kanalıyla yapılır. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir