Yerli ve millî coin geliyor: Turkcoin!

Son olarak Venezuela hükümetinin kendi kripto para birimi Petro’yu geliştirmesiyle çığ şeklinde büyüyen dijital para birimi pazarına ülkemizden de yerli ve millî bir coin dahil olabilir. Eski Endüstri ve Tecim Bakanı, MHP milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu‘nun açıklamaları, bunun bir işaret fişeği olarak yorumlandı.

Devlet tarafınca desteklenen Turkcoin isminde dijital bir kripto para birimi geliştirilmesi icap ettiğini belirten Tanrıkulu, blockchain teknolojisine karşı direnmenin anlamsız bulunduğunu savundu.

Tüm dünya buraya aşama kaydediyor

Al Monitor‘e verdiği demeçte “Dünya yeni bir dijital sisteme doğru aşama kaydediyor. Türkiye de fazlaca geç olmadan kendi dijital sistemini ve kripto para birimini oluşturmalı. Blockhain veritabanı için sağlam bir yapı oluşturmamız gerekiyor” diyen Tanrıkulu, sözlerini “Dünyada ortalama 1,400 tane dijital para birimi var ve birçok ülke bu tarz şeyleri kullanıyor. Ikimiz de kendi para birimimizi oluşturabiliriz. Talep olduğu müddetçe kripto para birimimize olan ilgi giderek artacaktır. Bu para birimlerine karşı çıkmanın hiçbir anlamı yok. Bu ulusal ve millî bir meseledir” diye tamamladı.

Diyanet “caiz değil” demişti…

Hatırlanacağı suretiyle geçtiğimiz aylarda Diyanet İşleri Başkanlığı‘na yöneltilen “Bitcoin caiz midir?” şeklindeki soruya Bitcoin’in caiz olmadığı yönünde bir fetva ile yanıt verilmişti. Keza Iktisat Bakanı Nihat Zeybekci‘den tutun, ekonomiden görevli devlet bakanı Mehmet Şimşek‘e kadar birçok siyasetçi Bitcoin ve kripto para teknolojileri hakkında negatif yorumlarda bulunmuşlardı.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir