Yükseliş Sinyali: Bitcoin’de Bu Paremetre Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

Blockchain.com seyretme kaynağından edindiğimiz verilere bakılırsa, Bitcoin (BTC) hash rate’i 7 Temmuz’da  tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Önceki üstün dereceli, Haziran ayının ikinci yarısında, Bitcoin’in hash rate’inin 65.19 TH/s’ye ulaşmasıyla kırılmıştı.

Hash rate, belirli bir donanım yada ağın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplamaların oranıdır. Bu oran kripto para madencileri için oldukça mühim bir parametre. Bundan dolayı daha yüksek hash rate demek madencilerin matematiksel problemi çözme, bloğu mühürleme ve ödüllerini toplama şanslarını arttırıyor. Daha yüksek bir ağ hash rate’i % 51 saldırılarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan kaynak miktarını da arttırdığından ağı daha güvenli hale getiriyor.

Ağın hash rate’indeki artışlar çoğu zaman enerji tüketiminin de arttığı anlamına geliyor. Gene de, kripto para birimi yatırım ürünleri ve araştırma şirketi CoinShares’ın son zamanlarda yapmış olduğu bir araştırmada Bitcoin madenciliğinin %74.1’inin yenilenebilir enerji ile yapıldığını iddia ediyor.

Eylül 2018’den sonraki “kripto kışı” olarak adlandırılan dönemde Bitcoin ağının hash rate’i mühim seviyede azalmıştı. Sonrasında Haziran ayında ise, Bitcoin’in ağının zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak madenciler arasındaki rekabet artmıştı.

Elbetteki Bitcoin ağının hash rate’indeki bu artış, başta Bitcoin olmak suretiyle kripto paralara ilginin tekrardan artmaya başladığının bir göstergesi. Görünen o ki madenciler, cihazlarının tozunu alarak onları uzun bir aradan sonrasında tekrardan çalıştırmaya başladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir