Yüzlerce ICO’nun Başarısız Olmasıyla Bitcoin Pazarda Daha Hakim Oldu

Son üç ayda, küresel pazardaki en baskın kripto para birimi olan bitcoin, pazar tarihindeki en fena üçüncü düzeltmenin peşinden piyasada daha çok egemenlik kazanmıştır.

İki ayda % 35’ten % 42’ye

Mayıs ayında, bitcoin baskınlık endeksi, kripto-para piyasasında ortalama yüzde 35 seviyesindeydi. Sadece yüzlerce ICO’nun öldüğü ve ayı piyasasının ortaya çıkmasıyla beraber, bitcoin baskınlığı artmaya başladı. Mayıs’tan Temmuz’a kadar, iki aylık bir süre içinde, bitcoin baskınlığı yüzde 7 arttı.

Yatırımcılar çoğu zaman, hem aşağı yönlü hem de yukarı yönde yoğunlaşan hareketlerin yaşandığı süreçte ufak dijital para birimlerine eğilimini azalttılar. Ethereum blockchain protokolünün mahalli kripto para birimi olan bitcoin ve ethereum şeklinde büyük kripto paralara başvurma eğilimi gösterdiler.

CoinMarketCap tarafınca sağlanan grafikte gösterildiği şeklinde, kripto para piyasası değerlerinde ve hacimde büyük düşüşler kaydetmeye başladıkça, nisan ayı ortasındaki bitcoin baskın endeksi yükselmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta süresince, kripto para piyasası, büyük kripto paraların hacmindeki artışla tetiklenen bir miktar ivme ve istikrarı tekrardan kazanmaya başladı. Kısa vadeli yükselişlerde ufak kripto para birimleri BTC ve eETH’den daha iyi performans göstermektedirler. Egemenlik endeksi, pazarın toparlanmaya başladığı 1 Temmuz’dan beri düşüş göstermektedir.

Kripto para birimleri beraber kilitli olma eğilimi

Goldman Sachs, Şubat ayında bitcoin ve öteki kripto para birimlerinin benzer bir halde ve trendde hareket etme eğiliminde bulunduğunu bildirdi.

Küresel Yatırım Araştırması’nın Goldman Sachs yöneticisi Steve Strongin, Business Insider UK tarafınca elde edilmiş müşterilere bir notta şunları söylemiş oldu:

“Değişik kripto para birimleri arasındaki yüksek korelasyon beni endişelendiriyor. Rasyonel bir pazarda beklenenin aksine, yeni para birimleri eski para birimlerinin kıymetini azaltmıyor şeklinde görünmüyor; hepsi tek bir varlık sınıfı olarak hareket ediyor şeklinde görünüyor. Bu aslına bakarsak kripto para birimleri arasındaki mühim bir ayrımdır; Bir hükümet bir para birimini feshetmeye karar verirse, tipik olarak bu para birimi için bir artık kıymet belirleyecek ve bu para birimini yenisiyle değiştirecektir. ”

BTC ya da ETH aşağıya doğru hareket ettiğinde, daha ufak piyasa marjlarına haiz kripto para birimleri aşağı doğru marjlarla daha da zayıflar ve BTC ya da ETH yükseldiğinde, ufak kripto para birimleri yüzde 10 ila 20 daha çok artış gösterir.

İlişkili hareketlerin bu kaygı verici eğilimi, BTC’nin baskınlık endeksinin bir süre için yüzde 30’da nispeten düşük kalmasına yol açmıştır, sadece ufak kripto para birimleri daha fena performans gösterdiği için, BTC’nin baskınlık endeksi yükselmektedir.

  • Aylık bazda yüzlerce yeni kripto paranın yaratıldığı pazarın bu aşamasında, bitcoin baskın endeksi piyasanın durumu hakkında tutarlı bir göstergedir. Çoğu zaman, bitcoin baskınlık indeksi düşük olduğunda, piyasa bir ayı döngüsünde ve bitcoin baskınlık indeksi yüksek olduğunda, piyasa bir boğa piyasasına girer.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir