Zeitcoin (ZEIT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Zeitcoin (ZEIT) Nedir?

Zeitcoin, açık kaynaklı bir platformda çalışan, Peercoin’den bir çatal olan merkezi olmayan bir blok zinciridir. Açık kaynaklı bir platform demek, hizmetin herhangi bir ödeme yapılmadan kullanılabileceği anlamına gelir. Zeitcoin, finans piyasasında kullananların eşit büyümesini teşvik etmek için bir sloganla beraber geliştirilmiştir.

Zeitcoin: Temel Bilgiler

Zeitcoin güvenli bir ortamda çalışır ve buna ek olarak tüm işlemleri birkaç dakika içinde kayıt altına alma özelliğine haizdir. Defteri izleyen merkezi yönetim otoritesinin rolünü ortadan kaldırır ve böylece kullanıcı gizliliğini korur.

Projenin vizyonu, katılan her insanın eşitliğine ve refahına inanan bir kullanıcı topluluğu oluşturmaktır. Proje, ticaretteki engelleri kaldırmak ve eşitsizlik yerine dengeyi geri getirmek için kullanılacak.

Zeitcoin’in Yararları Nedir?

Zeitcoin Geliştirme

Zeitcoin, 20 Mart 2014’te Peercoin’den bir çatal olarak piyasaya sürüldü, lansmanından kısa bir süre sonrasında en iyi değişiklik platformlarında listelendi.

Zeitcoin, tüm kullanıcılara eşit fırsatlar sunan bu benzersiz merkezi olmayan blok zinciri hakkında farkındalık yaymaya istekli insanoğlu tarafınca büyüyen bir topluluk yapmaya başladı.

Zeitcoin’in çalmış olduğu ana ilkeler hız, anonimlik ve güvenliktir. En iyi değişiklik platformlarında başarıyla listelendikten sonrasında proje geliştirici ekip, kripto para biriminin toplu olarak benimsenmesine destek olmak için bir promosyon planı uygulamaya başladı.

Zeitcoin Teknolojisi

Zeitcoin, Scrypt algoritmasını kullanan bir Proof of Stake ve Proof of Work mekanizmasını kullanarak başladı. Hibrit sistem, ağ için gelişmiş güvenlik sağlamış oldu. Sonrasında senelik %25 faizle tam bir Proof of Stake sistemine geçti.

Hibrit sistemi daha verimli meydana getiren şey, minimum yatırımla kârı maksimize etmek için her iki protokolün özelliklerini kullanıyor olmasıdır. Proof of Work  protokolünü kullanarak madencinin kârı, ödüller açısından maksimize edilir. Proof of Stake protokolünde, en üst düzey donanım yada yazılıma neredeyse asla gereksinim yoktur. Bundan dolayı, düşük özelliklere haiz bir donanım kullanıldığında bile, kâr maksimuma çıkarılabilir.

Bu hem de kripto parayı, Proof of Work madenciliğine dayananlardan fazlaca daha verimli hale getirir. Her bloğun 30 saniyelik bir süresi vardır ve işlemler için onay süresi ortalama 2 dakikadır.

Zeitcoin Özellikleri

Güvenlik: Merkezi olmayan blok zinciri, öteki bir çok kripto para birimi şeklinde bir açık anahtarlı kriptografik sistem kullanılarak depolanan fonlarla güvenlidir. Yalnız hususi anahtara haiz olan kullanıcı kripto para birimini gönderebilir.

Anonimlik: Öteki kripto para birimlerinde olduğu şeklinde, blok zincirindeki hesaplar ve işlemler, gerçek dünya varlıkları ile kolayca tanımlanamaz. Bir cüzdanda bozuk paraların alındığı alfanümerik adresler vardır.

Süratli: Her işlem ortalama 2 dakika içinde onaylanır.

Ultra düşük enflasyon: Enflasyon çoğu zaman kripto para biriminin arzı düşük ve talep yüksek olduğunda görülür. Sadece Zeitcoin söz mevzusu olduğunda Proof of Stake protokolünü kullandığı için sınırsız coin arzı var. Bu durum fazlaca nadiren enflasyon yaratır.

Düşük İşletme Maliyeti: Proof of Stake özellikli hibrit bir Proof of Work sistemi, madencilerinin makûl yada düşük donanım ve yazılım gereksinimleri ile maksimum ödüller üretmelerine destek oldu.

ASIC içermez: ASIC’ler, daha süratli ve madencilik yapmak için kullanılan kuvvetli bilgisayarlardır. Bununla beraber, Zeitcoin’in Proof of Stake sistemine geçişiyle, ASIC tehlikesi bir yana, madencilik bile söz mevzusu değildir.

Zeitcoin Iyi mi Alınır ve Saklanır?

Zeitcoin Satın Alma

Zeitcoin kripto para birimi, listelendiği değişiklik platformları yardımıyla satın alınabilir. Zeitcoin, Cryptopia ve YoBit şeklinde en yaygın kullanılan platformlarda listelenmiştir.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve hatta Dogecoin kullanılarak mümkün olan işlemlerle oldukça iyi eşleştirilmiştir.

Zeitcoin Depolama

ZEIT kripto parayı saklamanın en güvenli ve en kolay yolu, onu kendi resmi cüzdanında saklamaktır. ZEIT kripto para cüzdanı hem Windows hem de MacOS’ta indirilebilir. Bu resmi cüzdan, Zeitcoin ile ödeme yapmak yada bir tek coin’leri saklamak için kullanılabilen bir yazılım cüzdanıdır.

Zeitcoin’in Öteki Kripto Para Birimlerinden Fark Nedir?

  • Zeitcoin’in üstünde çalmış olduğu sütunlar gizlilik, anonimlik ve hızdır.
  • Ortalama 2 dakikalık işlem süreleri ile Zeitcoin, piyasadaki en süratli kripto para birimleri içinde yer ediniyor.
  • Hibrit bir kripto para oluşturma sistemine olan ilk itimatı, madencilerin kullandıkları sistem konfigürasyonuna bakılmaksızın maksimum ödül almalarını sağlamış oldu. Doğal ki şimdi, tasarım gereği kripto para birimi için madenci yok.
  • Zeitcoin tarafınca belirlenen durağan(durgun) işlem tutarı oldukça düşüktür. Bu, kripto paranın tüm sahiplerinin harcama mevzusunda endişelenmeden onu özgürce kullanmasını sağlar.

Zeitcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Zeitcoin kripto para birimi hakkında karışık görüşler var. Bir grup trader ZEIT’i yatırım hayata geçirmeye kıymet olduğu görüşünde olsa da, yatırımı reddeden başka bir grup da vardır. Bu durum aslen neredeyse her kripto para biriminin hikayesi. ZEIT kripto para 5 senedir piyasada, sadece herhangi bir teknik araştırma yayımlanmadı.

Kullananların kripto paranın gelişimi için gelecek planları hakkında informasyon sahibi olmasına destek olabilecek bir yol haritası da yok. Bu dezavantajlar bir yatırımcının zihninde kuşku yaratabilir ve genel olarak negatif bir izlenim ortaya çıkarabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir