Zimbabwe Rezerv Bankası’ndan Kripto Para Yasağı

Zimbabwe Biriki Bankası  ile ilgili olarak ülkenin mahalli iktisat gazetelerinden birisinde ortaya çıkan detay ülkede demokrasi ve öteki alanların yine sorgulanmasına niçin oldu. Afrika ülkesi olarak tanınan Zimbabwe , genel olarak demokrasi alanında sorunların yaşandığı ve devamlı olarak bununla ilgili hükümetin tartışıldığı ülkeler sıralamasında ilk sıralarda gelen bir ülke olmasının yanında son alınan karar ekonomik ve finansal özgürlüklere bir ”darbe” olarak nitelendirildi.

Zimbabwe Biriki Bankası, ülke içindeki finansal kurumların kripto para ile tecim yapmasını engelleyerek adeta finans kurumlarının kripto paralara erişimini tamamen kesmiş oldu. Gizli saklı olarak finans kurumları ve firmalar tarafınca hala kripto para kullanılabiliyor olmasına karşın ülke medyasında alınan bu karar ”ekonomik özgürlüğe darbe” şeklinde yorumlandı.

16 Milyon Nüfusu Var, Ekonomisi Fena

Zimbabwe , 16 milyon nüfusun olduğu ve son yıllarda Afrika’da ekonominin esasen fena olmasına karşın git gide daha fena bir ekonomik hal alan ülke konumuna geliyor. İnsan hakları ve demokrasi sorunlarının yaşandığı ülkeler ve ABD tarafınca yardımların yapılmaması, sömürü devletleri tarafınca sömürülmeye karşı çıkılmaması, hükümetlerin ülkelerin kaynaklarını tüketmesi ülkede büyük bir sefalete sebep olmuş durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir